MULTISUB【山河令 Word Of Honor】EP20 | 张哲瀚龚俊仗剑江湖,执手天涯 | 张哲瀚/龚俊/周也/马闻远/孙浠伦/陈紫函/寇振海/黑子 | 古装武侠片 | 优酷 YOUKU

MULTISUB【山河令 Word Of Honor】EP20 | 张哲瀚龚俊仗剑江湖,执手天涯 | 张哲瀚/龚俊/周也/马闻远/孙浠伦/陈紫函/寇振海/黑子 | 古装武侠片 | 优酷 YOUKU

SUBTITLE'S INFO:

Language: Polish

Type: Human

Number of phrases: 745

Number of words: 3730

Number of symbols: 18812

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:27
♪ Poproś o miecz i nóż i pozbądź się rozgoryczenia ♪ ♪ Boję się, że nowe i stare urazy dodadzą mi zmartwień ♪ ♪ Zapytaj o taktykę i każdy ruch, by zobaczyć, kto jest bardziej doświadczony ♪ ♪ Los się zmienia i nie można go przewidzieć ♪ ♪ Zapytaj o drogę i podróż przed nami ♪ ♪ Gdzie jest moja bratnia dusza? ♪ ♪ Zapytaj deszcz i czyste niebo o zamęt w moim umyśle ♪ ♪ Stań twarzą do księżyca każdego dnia i nocy ♪ ♪ Poproś kwiaty i liście o ich doskonałe kolory ♪ ♪ Szczęście i ból trwają krótko, ile wiosen nam jeszcze zostało? ♪ ♪ Zapytaj jesień i zimę o śnieżycę co wciąż trwa ♪ ♪ Tęcza łatwo się rozprasza, ale dni są trudne do zniesienia ♪ ♪ Nikt nie wie, dlaczego kwiat wcześniej zakwita ♪ ♪ Niebo z nas nie drwi, ty też się zestarzałeś ♪ ♪ Świat wojowników jest mały, ale reszta świata jest ogromna ♪ ♪ Zapomniałem o tych, którzy odeszli ♪ ♪ Nikt nie wie, dlaczego kwiat wcześniej więdnie ♪ ♪ Niebo nie czuje smutku, ty też się zestarzałeś ♪ ♪ Bohaterowie umarli, a czasu zostało niewiele ♪ ♪ I’ve forgotten those who are gone ♪
01:45
[Word of Honor] [Odcinek 20] Wujku Long. Wujku Long, wujku Long! Wujku Long, odpocznij, proszę! To takie proste. Wszyscy rodzice pragną dla swoich dzieci tego, co najlepsze. A jeśli nie, to znaczy, że nie mogą im tego dać. Los kpi z ludzi! Los kpi z ludzi! Zi Shu, na mapie widać prawą stronę budynku z bambusa. To biblioteka. W środku są dwie mapy. Jedna Doliny Longyuan, a druga pułapek strzegących Arsenału. Przekaż tę drugą panu Ye. Poza tym, nie potrafię się pogodzić z tym, że sztuka walki Sekty Longyuan przepadnie. Dlatego spisałem wszystko w dwóch księgach, które też są w bibliotece. Long Xiao zabił wszystkich moich uczniów. Przez wzgląd na moją przyjaźń z twoim mistrzem proszę,
03:11
znajdź mi godnego następcę! Wujku Long, jeszcze ci tego nie mówiłem, ale Cheng Ling należy do szóstego pokolenia uczniów Dworu Czterech Pór Roku. Nie wiedziałem wcześniej, jak wiele łączyło jego ojca i mojego mistrza. To chyba zrządzenie losu! Wujku Long, jeśli według ciebie Cheng Ling się nadaje, przyjmij go na swego ucznia! Świetnie! Jesteś synem Yu Sena, uczniem ucznia Huai Zhanga. Bardzo mnie ucieszy, jeśli zostaniesz moim uczniem. Pewnego dnia osiągniesz mistrzostwo w sztukach trzech sekt. Jednak nasza przyjaźń wyda jakiś owoc. Wujku! Jak do niego się zwracasz, głupcze?! Mistrzu Long. Mistrzu Long. Wujku Long, Zi Shu, masz przy sobie miecz Białe Płótno? Przetnij te żelastwa! Panie Long, nie można ich tak po prostu przeciąć. Tak długo byłeś skuty tymi kajdanami, że zostały osłabione twoje meridiany. Jeśli przetniemy łańcuchy, pańskie pierwotne qi zacznie szybko płynąć i bardzo panu zaszkodzi.
04:46
Dla mnie nie ma to znaczenia. Sami powiedzcie, po co mam dłużej żyć? Moi przyjaciele umarli, tak samo jak moja ukochana i moi uczniowie. Nie jestem już nic nikomu winien! Chyba zasłużyłem sobie na wieczny odpoczynek. Panie Long. Proszę mnie samego nie zostawiać! Śmierć nie jest taka straszna. Czasem przynosi ulgę. Wiesz, że trwanie przy życiu jest dla mnie torturą? - Zi Shu. - Panie Long. Zi Shu, nie zostało mi zbyt wiele czasu. Proszę. Proszę, przetnij je. Jeśli umrę nimi spętany, to będę po śmierci bardzo się wstydzić, gdy zobaczę ponownie brata Ronga i pozostałych. Mistrzu Long. Zi Shu, proszę cię. Zi Shu. Zi Shu. Ty to zrób. Mistrzu Long, nie umieraj, proszę! Będę dobrym uczniem. Będę się przykładał do nauki sztuk walki. Przywrócę świetność Dworowi Czterech Pór Roku i Sekcie Longyuan.
06:57
Mistrzu Long! Zhen Yan, nie zamierzasz mu powiedzieć, kim naprawdę jesteś? Mój młodszy bracie. Ah Xu, kogo tak nazywasz? Coś dziś z tobą nie tak. Zwariowałeś? Wujku Long, możesz być spokojny. Małżeństwo Zhen uciekło w przebraniu do świata zwykłych ludzi i spędzili resztę życia w zdrowiu i dostatku. Ich syn dorósł i stał się mężczyzną, który czasem bywa nieznośny, ale nie jest zły. Nieźle się zna na sztukach walki. Naprawdę? Czy to brat Qin? Tak. Mistrz pomógł im się zakamuflować i zatrzeć za nimi ślady. Ich syn został jego uczniem i moim młodszym bratem. To wspaniale. Wspaniale. Wujku Long! Wujku Long! Mistrzu Long. Mistrzu. Wujek Wen... Nie zawracaj mu teraz głowy. Dziękuję. Minęło już tyle dni. Mistrz pewnie jest już w Shu. Ale czemu mi nie wysłał żadnej wiadomości i zostawił mnie samą z tym idiotą? Hej, głupku! Czemu wstałeś z łóżka? Chodź tu. Nie wolno ci wstawać!
11:03
Lekarz powiedział, że wyzdrowiejesz dopiero, jak odpoczniesz. Żadnego chodzenia. Masz leżeć. Ah Xiang, wiem, co się stało na Konferencji Bohaterów na Górze Jun. Muszę szybko stanąć na nogi i wrócić do Sekty Zefiru i Miecza. Kto z Sekty na Szczycie Hua miał taki długi jęzor? Obetnę mu go! Nie złość się! To moja wina. Co? Nie podoba ci się, że jestem taka zawzięta? Ależ skąd. Wyglądasz groźnie, ale wiem, że w głębi serca... Guzik wiesz! Wyglądam na zawziętą i taka też jestem. Jak jeszcze raz wstaniesz z łóżka, połamię ci nogi. Ah Xiang, muszę wracać do Sekty Zefiru i Miecza. Może chciałabyś udać się tam ze mną? Niby po co? Jak chcesz, to jedź. Jak zginiesz w połowie drogi, to nie miej do mnie pretensji! Muszę odszukać mojego mistrza. Ah Xiang, muszę wrócić do mojej sekty. Nie mogę ich zostawić samych, gdy mają kłopoty. Po wszystkim wrócę do ciebie, dobrze? Ah Xiang, nie martw się. Nieważne, gdzie będziesz, dopóki żyję, wrócę do ciebie. Po co? Moja pamięć nie jest zbyt dobra. Kiedy wrócisz, mogę już cię nie pamiętać. Sekta Zefiru i Miecza ma kłopoty. Co się stało? Od początku wydawało mi się, że coś jest nie tak. Mój mistrz i przywódca Gao byli bardzo dobrymi przyjaciółmi.
12:38
Czemu więc przed konferencją pojechał do domu i to zaraz po przybyciu tu? Więc sugerujesz, że... prawdopodobnie twój mistrz wyjechał z barwionym szkłem? Tego się obawiam. Pomyśl, jeśli ja doszedłem do takiego wniosku, inni też mogą. Boję się, że... To dlatego musisz wracać do swojej sekty. Tak, muszę to sprawdzić. Obym się mylił. Czy mogę się przydać? Będę ci towarzyszyć. Jesteś i ranny i głupi. Beze mnie na tym złym świecie nie zrobisz nawet kroku. Wypij lekarstwo. Muszę jechać z tym głupcem, by dowiedzieć się, co się dzieje z barwionym szkłem. Takie zadanie dał mi mistrz. Przecież nie jadę z nim, bo tego chcę. Nie zawiedź mnie, a ja nie zawiodę ciebie. Właścicielka Listy Niewiernych, siwe włosy i czerwone szaty. Qian Qiao, czemu wciąż tego nie rozumiesz? Zhao Jing dopiero od niedawna jest przywódcą Sojuszu Pięciu Jezior. To krytyczny moment.
14:26
Jak możemy nie wykorzystać takiej karty przetargowej? Karty przetargowej? Tak! Sprawa współpracy Gao Chonga z Doliną Duchów wciąż nie jest wyjaśniona. Jeśli temat miłosnych przygód Zhao Jinga ujrzy światło dzienne, reputacja Sojuszu Pięciu Jezior legnie w gruzach. Zhao Jing będzie przerażony. Feng, jesteś dorosły. Dlaczego nie rozumiesz, jakie reguły rządzą tym światem? Gao Chong zawiódł swego brata. Ludzie tego nie będą tolerować. Jeśli kobieta zawiedzie mężczyznę, cały świat się od niej odwróci. A jeśli jest na odwrót, wszyscy potraktują to jako zwykły błąd młodości. To dla niego żadne zagrożenie. Qian Qiao, nasz przypadek jest inny od tamtych. Koniec końców, Tragikomiczny Duch jest tylko nieszczęśliwą kobietą. Gdyby nie ten podły szczur, to by nie zmieniła się w demona. Ale nikt na świecie nie wie, że ten szczur to Zhao Jing. Tragikomiczny Duch zabiła wielu ludzi. Czy Zhao uwolni się od winy za to? I co z tego? Co ci przyjdzie z tego, że zmieszasz jego imię z błotem? Pozycja przywódcy Sojuszu Pięciu Jezior to ostatnie, co możesz dostać.
15:52
Głupia, rujnując mu reputację, nic nie zyskam, ale możemy ją wykorzystać, by dostać w zamian od Zhao Jinga coś, na czym nam zależy. Co takiego? Coś, co odwróci bieg czasu? Informacje na temat barwionego szkła. Gao Chong zniszczył je przed śmiercią, ale musiał to być jakiś spisek. Prawdziwe barwione szkło jest pewnie w rękach Zhao Jinga i Shen Shena. Skarby z Arsenału mogą przemienić szarego człowieka we władcę świata, nikt nie oprze się takiej pokusie. Sojusz Pięciu Jezior przez dwadzieścia lat ukrywał barwione szkło. Gdyby chcieli je zniszczyć, to by to zrobili dawno temu. Qian Qiao, Księga Yin Yang z Doliny Uzdrowicieli może wskrzesić umarłych i wyleczyć wszelkie rany. Jest w niej rada na każdą dolegliwość. Pragnę zdobyć ją dla ciebie. Nawet jeśli już mi nie ufasz, lub jeśli nasza współpraca się skończy, to, Qian Qiao, jeśli będę mógł uleczyć twe serce z goryczy, będę szczęśliwy, nawet jeśli przypłacę to własnym życiem. Naprawdę? Siostro Qian Qiao, Siostro Qian Qiao, jesteś tam? Siostro Qian Qiao, jesteś tam? Jeśli Sekta Tianlangxing i Sekta Wspaniałych Chmur dołączą do nas, staniemy się jeszcze silniejsi. Przywódco Sha, masz za sobą ciężką przeprawę w Bian,
17:33
a twe zasługi w niej są ogromne. Ależ to nic nadzwyczajnego. Ja tylko pomagałem. Prawdę mówiąc, tym razem poszło mi jak z płatka. po prostu wyciągnąłem odznakę Sojuszu Pięciu Jezior i pokazałem im. Zgadnijcie, co się stało? Nic nie mówili i od razu się zgodzili. A o czym to świadczy? O prestiżu, jakim cieszy się nasz przywódca. Przesadzasz. Wcale nie cieszę się takim poważaniem, a do tego tylko tymczasowo przewodzę sojuszowi. Na szczęście, po wydarzeniach na Górze Jun nasz sojusz nie tylko nie upadł, ale nawet zyskał na znaczeniu. To prawdziwy cud. Panowie, według mnie na całym świecie nie ma nikogo, kto by lepiej się nadawał na to stanowisko niż przywódca Zhao. Przysięgam, że jeśli ktoś zechce zawłaszczyć tę pozycję, ja pierwszy porachuję mu kości. Panie Sha, nie wypada tak mówić. Dopiero od kilku miesięcy jestem przywódcą. Wszystkie moje osiągnięcia to tak naprawdę wasza zasługa, nie moja. Jednakże... choć Sojusz Pięciu Jezior rośnie w siłę, to wciąż martwi mnie los
18:54
dwójki zaginionych dzieci. Xiao Lian i Cheng Linga. Widziałem, jak Xiao Lian dorasta. To takie delikatne dziewczę, nigdy nie postawiła nawet stopy w Jianghu. Uważam, że nie powinna być wplątywana w nasze sprawy. Ale Tao Hong i Lv Liu porwali ją. To odrażające! Co do Cheng Linga, to po Konferencji Bohaterów zniknął gdzieś z jakimś tajemniczym człowiekiem. Nikt nie wie, gdzie jest teraz. Dlatego dziś, błagam was o pomoc w znalezieniu tych dwojga. Pragnę ich odszukać za wszelką cenę. Niech pan się nie martwi. Tak, przetrząśniemy wszystkie kąty i odnajdziemy ich. Sprowadzimy ich do domu, żywych lub martwych. Bracie Sha. Przepraszam, źle się wyraziłem. Naprawdę mi przykro. Ah Xiang. Czy Yu Qiu Feng jest w środku? Czym cię skusił, byś poszła z nim na współpracę? Siostry z Oddziału Niewiernych opowiadały już mi o tym słomianym wdowcu. Czemu wciąż mu towarzyszysz? Ah Xiang, mów ciszej. Sytuacja w mieście Yueyang jest niestabilna, a mistrzyni wciąż nie odzyskała zmysłów. Żadna z nas nie jest dobrą wojowniczką. Nie damy rady jej stąd wydostać.
20:31
Dlatego na razie musimy tu zostać. To bzdura! Wspaniale znasz się na przebieraniu za innych. Możemy podszyć się pod kogoś i uciec z miasta. Jak spotkam się ze starymi duchami, poproszę, by rozerwały tego całego Yu na strzępy. Ah Xiang, nic nie pojmujesz. Najsilniejsza dziesiątka duchów spiskuje i knuje przeciwko sobie. Jeden zawsze chce zabić drugiego, by zyskać większą władzę. Dziewczęta, takie jak my, od lat polegały na ochronie, jaką zapewniał nam mistrz i na tym, jak dobrze zna się na sztukach walki. To dlatego byłyśmy bezpieczne. Teraz mistrzyni wpadła w otępienie. Obawiam się, że... Czego się obawiasz? Nie wystarczy im odwagi. Jeśli spróbują nas pognębić, mistrz posieka ich na kawałki i nakarmi nimi psy. Woda, która jest daleko, nie ugasi ognia tuż za rogiem. Chyba że uda ci się skontaktować z naszym przywódcą. To on znajduje mnie. Nie mam pojęcia, gdzie teraz jest. Poprosiłam nasze siostry, by zeszły z góry i go poszukały. Jest ich dużo. Wszędzie zostawią znaki. Jeśli on zobaczy któryś z nich, skontaktuje się z nami. To nie jest idealne rozwiązanie, bo ten świat jest wielki i nie wiadomo, kiedy mistrz się z nimi spotka. Jeśli się nie zjawi, to czy razem z ciocią Luo zostaniecie tu na zawsze? Czy na Yu Qiu Fengu można polegać? Bądź spokojna, poradzę sobie z nim.
21:52
Jakoś w to nie wierzę. Już kiedyś dałaś się oszukać temu draniowi i teraz nie masz serca go zostawić. Gdyby mistrz i ciocia Luo o tym wiedzieli, to po tym, jak zjawiłaś się w dolinie, zmusiliby cię do wypicia Wody z Rzeki Zapomnienia i zapomniałabyś o tym draniu. Nic więcej nie mów. Co ty możesz wiedzieć? Mniejsza z tym! Nie zdradzę cię. Powiedz, wymyśliłaś już, jak uratować ciocię Luo? Nie. Woda z Rzeki Zapomnienia to bardzo silny specyfik. Gdy ją wypijesz, nie możesz starać się obudzić wspomnień, które dzięki niej utraciłeś. Mistrzyni już kiedyś cierpiała na zaburzenia osobowości. Raz jest lepiej, a raz gorzej. Jej umysł jest bardziej chaotyczny, niż u zwykłego człowieka. Więc co robić? Postaram się jakoś ją z tego wyleczyć. A w ogóle to Ah Xiang, dlaczego do mnie przyszłaś? Chciałam się pożegnać. Cao Wei Ning powiedział, że wraca do Sekty Zefiru i Miecza, a ja jadę razem z nim. Nie robię tego z jego powodu. Ja... To dlatego... Mistrz dał mi takie zadanie. Wszystko rozumiem. Byłaś wolna i beztroska, ale nagle stałaś się taka pomocna... Jasne... Nie opowiadaj bzdur. Ale teraz, gdy jesteś w takiej sytuacji, jak mogę cię zostawić i się nie martwić? W porządku, Ah Xiang. Jedź. Gdy się zestarzejesz, będziesz wiedzieć,
23:26
że nie ma nic cenniejszego niż ludzie wokół ciebie, a szczególnie ten, którego kochasz. Jeden dzień bycia razem znaczy tak wiele. Jeden dzień dłużej spędzony z nim to wielkie szczęście. Nie przejmuj się drobiazgami. Skorpionie, pewnie się nudzisz. Ojcze, jak było na zebraniu? Jak zwykle. Sekty Tianlangxing i Wspaniałych Chmur były kiedyś takie aroganckie i tak się wywyższały, a teraz wszyscy jedzą mi z ręki. Że nie wspomnę o tych miernotach z Sojuszu Pięciu Jezior. Teraz, gdy każę im iść na wschód, nawet nie pomyślą, by iść na zachód. Podobno przywódca Sekty Tianlangxing był taki krewki. A wystarczyła jedna moja sztuczka, by padł na kolana i przysiągł wiernie służyć naszemu Sojuszowi. Sekta Wspaniałych Chmur nie jest lepsza. Od początku wykalkulowali, że lepiej się z nami sprzymierzyć. Synku, bardzo mi pomagasz. Zajmujesz się sprawami, których nie mogę załatwić sam. Jestem szczęśliwy, że mam takiego dobrego syna. Wciąż nie jestem wystarczająco dobry, bo inaczej nie ukrywałbyś do dziś, co nas łączy. Też pragnę, by kiedyś nastał taki dzień. Jednak twoja organizacja ma złą sławę i wielu wrogów.
25:11
To nie jest dobry moment. Bądź cierpliwy. Zrobię, jak każesz. Bai Qi Feng, przywódca Sekty Magicznego Płomienia, wie o rzeczach, o których wiedzieć nie powinien. Zanim wznowimy obrady Konferencji Bohaterów, zamknij mu usta już na zawsze. Weź ze sobą kilku ludzi i naślij na nich Dolinę Duchów. Tak, żebyśmy potem nie mieli kłopotów! Dobrze, ojcze! Są może jakieś wieści o Long Xiao? Znał nasz plan, ale nagle zniknął. Martwi mnie to. Wciąż nic. A przecież Long Xiao nie zniknąłby bez słowa. Obawiam się, że go porwano. Ale nie martw się, ojcze. Już wysłałem ludzi, by to sprawdzili. Spodziewam się... że wkrótce będziemy coś wiedzieć. Long Xiao, kto ci kazał opowiadać te wszystkie kłamstwa na Konferencji Bohaterów? Gadasz, czy nie? Jak nie, to cię zrzucę z urwiska. Ciekawe, czy twoje "dzieci" rozpoznają w tobie ojca? Long Xiao, jesteś synem pana Longa, dlatego nie chcemy wobec ciebie używać siły. Nie uważam go za ojca! Nie! Nie! To on dał mi takie ciało. Teraz mu je zwrócę. Nic wam nie powiem. Wolę zginąć! Patrząc na to, co zrobił, po stokroć zasłużył na śmierć.
27:35
Ale był jedynym synem pana Longa... Chodźmy do biblioteki. Znajdźmy mapę, a potem wydostańmy się stąd. Cheng Ling, przed tobą dużo pracy. Musisz opanować sztukę tworzenia maszyn pana Longa i rozsławić ją w świecie. [Grób mojego mistrza, Long Que] Panie Ye, wrócił pan. Chodźmy stąd! To potomek nieśmiertelnego z Góry Changming. I mężczyźni, którzy porwali Zhang Cheng Linga. Cholera! Co oni wszyscy robią w Dolinie Longyuan? Muszę jak najszybciej poinformować Króla Skorpiona. [Grób mojego mistrza, Long Que] Wolniej. Co tam ten stary jaszczur mruczy pod nosem? Chcę usłyszeć. Daj mu spokój. Przejdźmy się. Chodź, wujku Wen. Ale ja chciałem posłuchać! Mistrzu, wujku Wen, to gdzie idziemy? Zastanawiam się, gdzie jest twoja siostra Xiang. To bystra dziewczyna. Nie musimy się o nią martwić. Po wydarzeniach na Górze Jun Sojusz Pięciu Jezior przeżywa problemy, a ci wszyscy bohaterowie pewnie czują się zawstydzeni. To może być całkiem zabawny widok. Za lekko się ubrałeś i możesz się przeziębić. Twój mistrz jest taki delikatny. Nawet powiew wiatru przyprawia go o drżenie. Ah Xu, gdy się to wszystko skończy, zamieszkajmy gdzieć, gdzie jest ciepło
30:12
i spokojnie. Cheng Ling, gdzie chcesz iść? Pójdę tam, gdzie ty. Więc nie ma co czekać. Udajmy się do Dworu Czterech Pór Roku. Dwór Czterech Pór Roku? Tak ci się spieszy, by twój uczeń mógł oddać pokłon twojemu mistrzowi? Masz takiego głupiutkiego ucznia. Nie boisz się, że twój mistrz, gdzieś tam w zaświatach, się pogniewa? To nasz mistrz. A niby co takiego nas łączy? Od kiedy coś jest "nasze"? Jak będziesz się tak dalej zachowywać, to w imieniu mistrza dam ci nauczkę. Mistrzu, wujku Wen, o czym wy mówicie? Od dziś nie nazywaj go wujkiem Wenem. Nazywaj go drugim mistrzem. Drugi mistrzu. Daruj sobie. Ah Xu, nie wygaduj bzdur swojemu uczniowi. I bez tego jest głupi. Młodszy bracie. Wciąż nie chcesz uznać mnie za starszego brata? O czym ty mówisz? Przez pół życia los traktował mnie niesprawiedliwie. Wreszcie okazał mi trochę łaski. Z całego Dworu Czterech Pór Roku zostałem tylko ja jeden. Ale teraz mam dobrego ucznia i nawet ty do mnie wróciłeś. Myślę, że przyniesie to ukojenie mojemu mistrzowi w zaświatach. - Mamo! - Miao Miao. Mamo! Miao Miao. Yan, nie bój się! Miecz Białe Płótno. Bracie Qin, gdybyś nie pojawił się na czas, moja rodzina by nie przeżyła.
32:47
Chciałbym za twą dobroć jakoś... Nic nie mów! Co ty pleciesz? W ogóle uważasz mnie za brata? Połóż się. Proszę, nie krzywdź mojego taty! - Nie krzywdź mojego taty. - Przestań, Yan. Nie krzywdź mojego taty! Yan, nie. - Chodź ze mną. - Tato! - Tato. - Bądź grzeczny. Tato! Przepraszam, mój syn widział, jak mój mistrz przeciął mi ścięgna. Dlatego jest taki przerażony. A niech to wszyscy diabli! Mój mistrz został do tego zmuszony. Cała Dolina Uzdrowicieli nie powinna ponosić konsekwencji mojej bezmyślności. Ci ludzie byli zbyt agresywni. Gdyby mistrz nie wyrzucił mnie z sekty, ucierpieliby wszyscy mieszkańcy Doliny Uzdrowicieli. Gdyby tak się stało, to nawet swoją śmiercią nie odkupiłbym tej winy... Po co przyszli? Sam brat Rong raczej nie rozgniewał aż tylu ludzi. A teraz wplątana w to została cała wasza rodzina. Yan, co ci mówiłam? Pan Qin jest naszym dobroczyńcą. Nie bądź nieuprzejmy. Przepraszam. Mamo, boję się. Nie bój się. Ja tu jestem.
34:26
Dlaczego płaczesz? Bratowo, wczorajsza noc obfitowała w wydarzenia, więc nie miałem czasu, by ci go przedstawić. To mój ukochany uczeń. Mój “mały pragmatyk”! Zhou Zi Shu. Mistrzu, nie żartuj sobie ze mnie. Okazujemy szacunek światu i naszym nauczycielom. Dość, już wystarczy. Zebrałeś tyle ziół?! Dziękuję za twój trud, mój mały mądralo. A teraz pobaw się na podwórku z młodszym bratem. Zaopiekuj się nim. Nie umiem się bawić. Tyle rzeczy umiesz, a bawić się nie potrafisz? Macie czas do zmierzchu. Jak masz na imię? Jestem... Zhen Yan. Yan, “ucho igielne”? Yan, czyli “rozpościerać się”. To znaczy nie mieć granic i być wolnym. Och, rozumiem. To znaczy Zhen Yan. A jak on się wabi? Yiguo. Yiguo. Głuptasku, to tylko ja, mama. I jak się prezentują moje umiejętności kamuflowania? Chcesz się tego nauczyć? Idź do środka i zobacz, co z tatą. Uklęknij przed wujkiem Qinem. Pokłoń się mu trzy razy. Mistrzu, zabieramy do domu tego młodszego brata? Tak. Od dziś masz przyjaciela. Musicie się kochać i troszczyć o siebie nawzajem.
37:13
Jesteś starszy, więc musisz się nim opiekować. Jasne? Tak. Braciszku. Mamy w domu dużo ciekawych rzeczy i pyszne jedzenie. Jak będziemy tam, dam ci to wszystko. Nazywaj go młodszym bratem. Młodszy bracie. Nic ci nie jest? Często nie było nas w domu, to dlatego jest taki niegrzeczny i uparty. Spędzaj z nim jak najwięcej czasu i naucz go dyscypliny. Jeśli będzie coś robić źle, ukarz go. Tylko... i tak jest już taki nieszczęśliwy, więc proszę, nie zostawiaj go. Tato, o co ci chodzi? Chyba nie chcesz mnie zostawić? Minęło dwadzieścia lat. Mieliśmy szczęście. Myślałem, że nie pożyję długo. Nie wiedziałem, ile ze sztuk walki zdążę nauczyć Cheng Linga. Teraz i ty tu jesteś. To najlepsze możliwe rozwiązanie. Przywrócisz świetność Dworowi Czterech Pór Roku. Zajmiesz się Cheng Lingiem i odziedziczysz schedę po mistrzu. Mogę być spokojny. Mistrzu. O co chodzi z tym, że "nie pożyjesz długo”? Dlaczego? Skończyłeś bredzić? Nie zrzucaj na mnie odpowiedzialności! Jeśli chcesz przywrócić swojej sekcie dawną chwałę, zrób to sam. Symbol słowa Yan podzielony na dwie części oznacza Ke Xing, prawda? Pomyliłem się.
39:00
Myślałem, że jesteś potomkiem pana Ronga. A okazało się, że jesteś moim bratem Zhenem. Czemu zmieniłeś nazwisko na Wen? Nazywam się Wen. Mistrzu, wujku, o czym wy mówicie? Niech ci będzie. Nie będę więcej pytać. Co się z tobą działo przez te wszystkie lata? Rodzina Zhenów... Nic ci nie jest? Wujku! Cheng Ling, stój! Mistrzu, on... Poczekajmy, aż sam wróci. ♪ Zrezygnuj z przygód na końskim grzbiecie dla spokojnego życia ♪ ♪ Światła dziesięciu tysięcy rodzin rozświetlają świat ♪ ♪ Przeszłość znika jak dym ♪ ♪ Spędzę resztę mojego życia razem z tobą ♪ ♪ Liście opadają ♪ ♪ Rzeka płynie w mym kierunku ♪ Już za późno. Za późno. ♪ Cieszmy się z naszych zwycięstw, pogódźmy się z porażkami ♪ ♪ Żyjmy bez trosk ♪ ♪ Tylko z moją bratnią duszą mogę doświadczyć prawdziwego szczęścia ♪
41:48
♪ Niebo było szare, gdy przekraczałem rzekę ♪ ♪ W nocy księżyc w mojej miseczce odbija smutek w moim życiu ♪ ♪ Kto pozwolił mi wałęsać się po świecie na końskim grzbiecie? ♪ ♪ Kto jest pijany w swoich snach, ale nie może znaleźć drogi do domu, gdy się obudzi? ♪ ♪ Zimny deszcz składa pocałunek na moim oknie ♪ ♪ Nie mam nic przeciwko nienawiści i oszczerstwom, ale zadurzyłem się w melancholii ♪ ♪ Wiosenny podmuch wiatru ożywia rośliny wzdłuż rzeki ♪ ♪ ale nie może ogrzać mojego zziębniętego serca ♪ ♪ Czy to światełko w tunelu? ♪ ♪ Żałuję, że nie spotkałem cię wcześniej, ale teraz wreszcie się poznaliśmy ♪ ♪ Nie pozwól, by pory roku przeminęły na próżno ♪ ♪ Zrezygnuj z przygód na końskim grzbiecie dla spokojnego życia ♪
43:04
♪ Światła dziesięciu tysięcy rodzin rozświetlają świat ♪ ♪ Przeszłość znika jak dym w czasie burzy piaskowej ♪ ♪ Spędzę resztę mojego życia razem z tobą ♪ ♪ Będę z tobą na zawsze ♪

DOWNLOAD SUBTITLES: