WW2 - OverSimplified (Part 1)

WW2 - OverSimplified (Part 1)

SUBTITLE'S INFO:

Language: Albanian

Type: Human

Number of phrases: 407

Number of words: 3156

Number of symbols: 15904

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:00
Kjo video u mundesua nga Skillshare Cerçilli ishte nje njeri me shume talente. Ai ishte nje artist, nje entuziast i fluturave, dhe ai kishte nje pershkrim te papublikuar per alienet. Qartesisht ai ishte nje njeri me eshtje te pashueshme per dije. Ndoshta ai mund te kete hapur kompjuterin e tij, dhe te logohej ne Skillshare. Nje komunitet mesimi online. me me shume se 19,000 klase ne dizajn, biznes, teknologji dhe me shume Ndohsta ai ka konsideruar nje karriere dytsore ne fashion. Por nuk e dinte nga t'ia niste. Ne Skillshare, ai mund te gjente kurse ne fashin dizajn, dhe ndertimte veshjeve Ose nese ai donte to mesonte aplikacione dizajni te permirsoje fotografine e tij ose vetem si te bente kasadella shume te mira Ai do te kishte gjetur kurse per te gjitha keto dhe me shume ne Skillshare. Skillshare jep akses te klaseve te kualitetit te larte mesuar nga eksperte genial duke punuar ne fushen e tyre. Une punoj shume me animim, dhe une sinqerisht isha marramendur nga numri i kurseve vertete te dobishme te disponuara per mua. Sikur kjo klase, e mbushur me keshilla dhe marifete per te krijuar art vektori. Ose kete, per te krijuar cikle ecje per personazhe. Per nje abonim vjetor, Skillshare eshte nen 10$ per muaj. Dhe nese you doni ta provoni per se pari here, atehere une kam nje ujdi vetem per shikuesit e OverSimplified. 1,000 njerezit e pare qe perdorin kete link,
01:04
qe mund te gjendet ne pershkrim, do te marrin 2 muajt e tyre te Skillshare vetem per 99c. Sigurohu ta provosh duke perdorur linkun ne pershkrim, dhe meso diqka te re sot. Tani, pa vazhduar me tutje - Eshte 1902. Nje njeri i ri me emrin Benito Musolini shperngulet nga Italia per ne Zvicerr per te shmangur sherbimin ushtarak. Ai merret shume me socializem, duke punuar per bashkesi tregtie, duke shkruar per gazeta socialiste, advokimin e dhunshem per ti dhene fund monarkive Europiane, te gjitha shabang. Kjo e bjen ate ne telashe te medha me policine Zvicrrane. Keshtu qe ai arrestohet, ktheht prape ne Itali, lirohet, kthehet ne Zvicerr, arrestohet prape, shkon prape ne Itali, perfundon sherbimin e tij ushtarak pasi me pare e shmangu ate, dhe pastaj pas nje pine te shkurter si nje mesues i nje shkolle fillore, ai me ne fund kthehet te punoj si nje lakmues socialist. Fjalimet e tij dhe aftesite gazetaruese e bene ate te famshem ne mes socialisteve italiane. Ai ishte kunder luftes, kur Italia kolonizoi Libine ne 1910, ai rebeloi. Dhe u arrestua. Pastaj erdhi Lufta e Pare Botrore, dhe edhe nje here, ai protestoi per nderhyrjen e Italise. Por pastaj ai mendoi "Prit nje minute." "Kjo lufte mund to sjelleklimen sociale qe nevojitej per to hedur poshte monarkite Europiane, dhe te sjelle revolucionin socialist gjithkunde." Dhe papritmas ai ishte pro-luftes.
02:08
Por shoket e tij socialiste nuk e pelqenin qendrimin e tij te ri pro-luftes, keshtu qe ata e hodhen nga partia. Pastaj ai tha, "E di se cfare? Jam i kryer me socializem. Ne kemi nevoje per diqka te re. Jo e bazuar ne pjestime klasore duke na ndare vec e vec, por e bazuar ne unitet permes nacionalizmit. Ne do te konkurrojme Mesdheun, dhe te ribashkojme te gjithe njerezit italiane, sikur ne ditet e Perandorise Romake. Do ta quaj ate "Fashismo" dhe do ta udheheqe kombin italian per ne madheshti." "Ajo ishte gjithe mire, Z.Musolini, por cfare lloj frizure jam duke te te dhene?' "Le ta provojme me ... qel." ♪Qajkovski - 1812 Overture ♪ Italia ka qene ne anen e fitueseve ne Luften e Pare Boterore, dhe ata shpresuan se do te merrnin shume nga ajo. Por ne fund ata moren vetem pak, dhe ata u ndien te mashtruar. Mbi te gjitha, nje ekonomi e keqe, dhe qeveritare te dobet kuptohet se njerezit italiane ishin pak te palumtur. Kur Musolini erdhi prane, dhe tha se ai mund te rregullonte gjitheqka, levizja e tij fashiste mori shume mbeshtetje. Me 1922 ai shkoi te Mbreti dhe tha, "Me bej kryeminister , ose do ta bej veten kryeminister." Dhe Mbreti tha."Ti dhe me cilen ushtri?" "Kete ushtri." "Mjaft e drejte." Pastaj ai vendosi nje diktature me veten ne qender. Europa pati diktatorin e saj te pare fashist. Pastaj: Gjermania.
03:20
Gjermania kishte qene ne anen e humbesve, dhe ata absolutisht u shkaterruan nga Traktati i Versajes. Ata humben territor, u deshen qe ta c'militarizojne Rajnin, u deshen qe ta zvogelojne ushtrine e tyre ne vetem 100,000 burra nuk mund te kishin ndonje force ajrore, u deshen qe ti paguanin Aleatet nje sasi te madhe paraje qe ata nuk e kishin, dhe nje rregull ishte vendosur qe cdo Anglez e mbante te drejten te ecte ne mes te Berlinit, ta zgjedhnin ndonje Gjerman qe ata donin, dhe ta rrahnin ferrin nga ta . Une e bera kete te fundit, por te ndihmon te kuptosh se si u ndie kjo per Gjermanet. Mbi te gjitha, nje ekonomi e keqe the qeveritare te dobet kuptohej se kur nje nje ri i vogel, i nevrikosur me nje mustaqe te trashe erdhi prane dhe tha se ai mund te rregullonte gjithqka, njerezit Gjerman e adhuruan ate. Hitleri ka qene nje ushtar gjate Luftes se Pare Boterore, dhe ishte cmendurisht patriotik. Dhe askush nuk ishte me i zemeruar se ai per poshterimin e Gjermanise. Ai ndihemoi te fillonte nje parti politike, dhe me 1923 tentoi te marshonte ne Mynih me njerezit e tij. Dhe pastaj ai u arrestua. Por populariteti i tij u rrit dhe u rrit, dhe me 1933, Presidenti e beri ate Kancelar. Ai besonte se ai ishte shpetuesi i destinuar i Gjermanise, dhe ai u be gjithe megalomaniak, duke vendosur nje diktature me veten e tij ne qender. Europa pati Diktatorin e saj Fashist nr. 2. Hitleri dhe Musolini kishin shume ide te njejta. Por me me rendesi,
04:21
ata kishin te njejtit kundershtues. Dhe ata filluan te shoqeroheshin. "Ndokush tjeter te behet shoke ? Franko ? Jo ? Je mire ?" "Po Jam" "Kush ehste" Eshte Japonia Dhe ata kane marre Kinen veriore. Le te rikthehemi pak - Japonia ka izoluar veten nga pjesa tjeter e botes per me shume se 200 vjete. Deri me sa Amerikanet u shfaqen dhe thane, "Ju do te tregtoni me ne, dhe do ta pelqeni," Pastaj fuqite Perendimore imponuan nje tufe "Traktatesh te Pabarabarta." Duke thene se ekonomia e Japonise ishte kapur. Ata gjithashtu nuk kishin resurse natyrore. Keshtu qe ata vendosen te merrnin ca. Ata luftuan me Kinen per te marre nje sfere ndikimi mbi Korene, dhe ata morren nje tufe gjerash te Kines. Por pastaj Perendimi tha,"Hej! Ndaloje ate" Dhe qe kur Japonia nuk mund ta merrte Perendimin. Ata thane, "Ne rregull, mendoj se ne vetem do te shkojme ne shtepi - Prit nje minute! Cfare po beni ?" "Duke marre avantazhin e Kines se dobesuar the dukle vendosur sfera ndikimi." "Por une isha ai qe i dobesoi ata" "E dime" "Dhe ju djeme nuk me lete te marre asgje" "E dime" "Kjo duket e padrejte." "Ne nuk mendojme keshtu. Ne rregull. Shihemi." Keshtu qe Japonia mendoi, "Ta marre e mira!" dhe shkoi ne lufte me Rusine, dhe i habiti te gjithe duke fituar aktualisht. Pastaj ata plotesisht aneksuan Korene por ata nuk u ndalen aty. Ne Luften e Pare Boterore, ata morren kolonite e Gjermanise dhe ishujt ne Azi. Dhe pastaj ne nje incident qe ndoshta u organizua nga ushtria Japane nje bombe shpertheu nje tren Japan ne Mancuri,
05:26
duke iu dhene atyyre nje arsye per te leshuar nje pushtim dhe per te marre persiper. Ketu eshte situata: Gjermania Naziste, Italia Fashisste dhe Japonia, te gjithe besuan racisht se ishin superior. Te gjithe ndiheshin armiqesor me Aleatet, dhe te gjithe donin te militarizoheshin dhe te merrnin me shume gjera. Dhe keshtu ata bene. Le te fillojme me Gjermanine Hitleri e urrente Traktatin e Versajes, dhe ai ishte gati tani ta c'bente ate. Ne shkelje komplete te Traktatit, Squadronet e pare Luftwaffe u vendosen, konskripcioni u fut fhe ai zmadhoi ushtrine e tij Aleatet s'bene asgje. Pastaj Hitleri coi ushtine e tij pas ne Rajnin e c'militarizuar, duke dhene urdhera te terhiqeshin menjeher nese Aleated shfaqeshin. Aleatet s'bene asgje. Me ushtrine e tij te riforcuar, ai mund te levizte ne Hapin 2. Ai donte te rriste shpejte popullaten Ariane. Dhe qe te bente keshtu, aitij i nevojitej Lebensraum (Hapsire Jetese), ose ne fjale te tjera, ai duhej te merrte persiper boten. Por per tani nje pjese e mire e Europes do ta bente. Dhe ai filloi te shikoje fqinjet e tij. Aleated me ne fund filluan te shqetesoheshin, keshtu qe ate implementuan nje strategji diplomatike te padobishme e quajtur Zbutje. Dhe punonte pak si: Hitleri do te thonte, "E dua ate gje." Dhe Aleatet do te thonin,"Ti nuk mund ta kesh ate gje - Ne rregull mund ta kesh ate gje por jo me shume." "E dua ate gje." Dhe perserisim. Me 1938, ushtria e Hitlerit marshoi per ne Austri,
06:28
dhe vetem e morri ate, pa asnje rezistence. Bum. Kjo eshte Gjermania tani. Ne vijim, ai kerkoi ti jepej Sudeti (Toka e Sudetit), nje zone e Qekosllovakise me shume Gjermane etnike. Aleatet mbajten nje mbledhje me Hitlerin ne Mynih dhe thane, "Shiko, ne do te japim cfare do -" " PRIT PAK. Kjo mbledhje eshte per territorin tim a s'duhet te vije edhe une ne mbledje gjithashtu?" "Sidoqofte, ne do te japin cfare do." "Me te vertete?" "Po." "Si keshtu?" "Po." "Cfare duhet te bej?" "Vetem nenshkruaj kete pjese letre duke premtuar se nuk do ta pushtosh pjesen tjeter te Qekosllovakise." "Ne rregull." Pastaj Qemberlini u kthye ne shtepi fitues duke valezuar pjesen e nenshkruar te letres se tij ne ajer, duke deklaruar krizen te referuar, de vazhdimin e Paqes Boterore, dhe ne mdertuam nje statuje te Qemberlint per nderin e tij dhe cdo dite me 30 Shtator ne do ta festojme Diten e Qemberlinit - "Hitleri po pushton pjesen tjeter te Qekosllovakise." "Cfare?" "Ai po pushton pjesen tjeter te Qekosllovakise." "Oh. Ti me genjeve mua." "Cfare prisje ? Jam hitleri." Pa mbetur pas, Musolini gjithashtu donte te futej ne aksion. Ai i tha vetes, "A s'eshte ndonje komb i pa kolonizuar deri me tani ndokund qe eshte shume i pazhvilluar qe njerezit do te mbronin veten kunder tankeve tona saktesisht me shigjeta dhe me shtiza druri? Oh eshte ? Fantastike!" Dhe keshtu e mori. Italia poashtu donte kontroll te hyrjes se Detit Adriatic. Keshtu qe e okupuan Shqiperine. Pastaj, ne nje incident tjeter qe ndoshta ishte organizuar nga Japanet
07:38
ishte hapur zjarr nga trupat Japane dhe Kinezene Uren e Marko Pollos Dhe Japanet leshuan prape nje pushtim ndaj Kines. Ata pushtuan permes Bejzhingut dhe Shanghait, dhe pastaj avancuan permes Lugines Jangce per ne kryeqytetin e atehershem te Kines - Nanking. Ishte ketu qe u pane atrocitetet me shokuese the te keqija te Japonise te perkushtuar kunder njerezve Kinez Prapa ne Europë, Gjermania dhe Italia e bene zyrtar statuesin e marredhenive tetyre duke nenshkruar Paktin e Celikut. Pastaj, Hitleru ktheu syte e tij drejte Polonise, dhe e urrente Koridorin Polak duke ndare Gjermanine ne dysh. Ne kete pike, Aleated vertete iu duhej ta fusnin kemben. Dhe ata e paralajmeruan ate se pushtimi i Polonise do te thonte lufte. Hitleri kishte plane te vazhdonte avancimin e tij ne lindje, por ai nuk donte te mbeste duke luftuar nje lufte ne dy fronte. Keshtu qe per tani ai beri nje aleance me Stalinin duke thene, "Si thua qe te dy ta pushtojme Polonine dhe ta ndajme ate ne mes te dy ne, dhe une definitivisht nuk to tendoj te tradhtoj ty nonje kohe ne te ardhmen." "Duket.. mire." Kjo aleance e re e habiti Perendimin. Me 1 Shtator 1939, trupat Gjerman hyne ne Poloni, dhe Britania dhe Franca i shpallen lufte Gjermanise. Polaket luftuan forte, por ata nuk krahasoheshin me dy gjigantet duke perplasur nga dyja anet. Pastaj erdhi nje periudhe e njohur si "Lufta Hipokrite" ku gjithkush vetem disi u uken perreth pa bere shume
08:47
Francezet leshuan nje pushtim te vogel ne Sarë, por ate majten pozicione me se shumti mbrojtje, dhe pask pak ata vendosen vetem te ktheheshin perreth the ta quanin ate nje dite. Duke flasur per Francen, Francezet ende ishin shume krenar per fitoren e tyre ne Luften e Pare Boterore. Dhe nuk levizen shum nga ajo. Ata ende perdornin kuaj, ata qonin mesazhe me motociklete ne vend te perdornin radio, urdherat nga comandantet ishin zakonisht shume ,te paqarta dhe trupat rralle ishin te inspektuar. Ata ndertuan nje vije te mbrojtjeve pergjate kufirit Gjerman, por nuk u merzite nta zgjeronin deri te Kanali (Kanali Anglez) (Kanali i La Manshit), dhe ata nuk do te leshonin goditje artilerie kunder Gjermanise me friken se ata do te kunderpergjigjeshin. Ne nje lufte. Ata nuk donin ta sulmonin armikun. Dhe ne fillim as MB nuk ishte me e mire. Qemberlini ende naiv shpresonte se lufta mund te mbaronte diplomatikisht. ne vend se te bombardobin, FAM (Forca Airore Mbreterore);eshoi fleta propagandeje mbi qytetet Gjermane, qe nje marshall airor tha se nuk benin asgje beq se siguronin kontinentin me letra toaleti pergjate luftes. Ata gjithashtu derguan 200,000 njerez per ne France, ndersa Francezet mobilizuan miliona. Te dyja Britania dhe Franca donin ta shmangnin persertijen e Luftes se Pare Boterore, dhe poashtu ata donin ta mbanin luften sa me larg nga shtepia te jete e mundur. Keshtu qe ata kthyen syte ne veri, drejte Norvegjise. Suedia neutrale po eksportone minerale hekuri Gjermanise, permes Norvegjise neutrale. Keshtu qe Aleatet i pyeten ata qe nese mund te ndalin eksportimin e mineraleve te hekurit drejt Gjermanise.
09:51
Por kerkesa u refuzua. Pastaj Bashkimi Sovietik e sulmoi Finlanden. Keshtu qe Aleatet thane,"Si thoni nes ne zbarkojme trupa ne norvegji dhe ti levizim neper Suedi per te ndihmuar shokun tuaj te mit Finlanden> Dhe pergjate udhes ndoshta ne to te marrim kontroll mbi te gjitha fushat tuaj te hekurit." Por Norvegjia dhe Suedi ende thane jo. Keshtu qe MB minoi ujrat perreth Norvegjise per te ndaluar ndonnje anije transporti per ne ujerat nderkombetare. dhe ata poashtu sulmuna nje cisterne Gjermane qe gjeten ne zone. Hitleri realizoi se cfare kishin ne mendje Aleatet, dhe ai shpejt levizi per te siguruar furnizimin e tij me hekur. Ai leshoi nje pushtim permes Danimarkes per ne Norvegji. Aleated shpejtuan per te zbarkuar trupa ne portet pergjate bregut, por Gjermania kishte marre kontroll mbi fushat airore te Norvegjise, dhe superioriteti airor vendosi betejen. Aleatet duhej te terhiqeshin. Pas ketij deshtimi paksa turperues, Qemberlini dha doreheqje. Dhe u zevendesua me Uinston Cherçillin, qe kishte nje afrim paksa diferent per tu marre me Gjermante. Strategjia e pergjithshme e Hitlerit ishte e ngjashme me strategjine e Gjermanise se Luftes se Pare Boterore. Te sulmoje Francen. ta munde Francen. duke goditur MB ne proces, pastaj te kthej per te Bashkimi Sovjetik dhe t afitoje luften. Pergjate Luftes Hipokrite, Aleated i kane dhene kohe te mjaftuar Hitlerit per t'i pregaditur forcat e tij. Tani ai ishte gati per te sulmuar. Aleatet donin te vendosnin truoa ne Belgjike, por Belgjika refuzoi. Adhe ne nje levizje qe nuk e haiti askend, Hitleri leshoi nje pushtim per te shkuar perreth mbrojtjeve te Frances.
10:52
Aleatet sulmuan per ne Belgjike me shpejtesi te plote, per te ndaluar vazhdimin e pushtimit Gjerman, dhe dukej se perseritja e Luftes se Pare Boterore po vinte. Por kete rradhe, Hitleri kishte nje mashtrim ne mangen e tij Blitzkrieg (Lufta Vetetime). Pasi Gjermanet avancuan, ata derguan mijera refugjate drejte perendimit, duke ngadalsuar Aleatet. Pastaj, te jugu, Francezet kishin lene Ardenen, si nje zone e mbushur me kodra dhe pyje, shume te pambrojtur, sepse ata menduan se ishta natyrisht e papershkueshme. Mire, Gjermanet ishin gati ta pershkonin me gjithqka qe kishin. Ata perçane permes me 50 perpjestime Wehrmacht (Ushtria Gjermane) dhe rrethuan ushtrite Aleate me shpejtesi te drites. Forcat me te mira Aleate tani ishin kurthyer. Gjermanet shtrydhen ngate gjitha anet, duke mundur ushtrite me te mira Franceze, dhe per pak sa t'i fshinin edhe Britaniket poashtu. Por ata deshperisht menagjuan ta benin nje arratisje ne minuten e fundit ne Dunkirk, me anije civile Britanike edhe duke bere nje udhetim te rrezikshem per te kthyer njerezit e tyre per ne shtepi. Me shumicen e forcave Franceze te zbrazura, Gjermanet shtypen permes, duke marre Parisin, dhe Franca ra. Cfare Gjermanet nuk mund ta benin ne Luften e Pare Boterore , Hitleri e beri ashtu si kjo.. Hitleri shpresonte se me renien e Frances, MB poashtu do te humbte shpresat dhe do te fliste per paqe. Por shum bezdisshem , nuk beri. Dhe ai duhej te siguronte Frontin Perendimor. Keshtu qe ai provoi me force per ti nenshtruar me lojra mendjeje. MB ishte tani e gjitha e vetme dhe Hitleri dpnte ta perdorte ate.
11:55
Pike se pari, sapo Franca ra, Italia me ne fund i shpalli lufte Aleateve. duke bere situaten e MB edhe me keq. Me tej ne vend se ta okuponte te gjithe Francen Hitleri Okupoi zonat bregdetare per mbrojtje, por lejoji egzistencen e Frances si nje shtet kukull Gjerman. Ne kete menyre, dukej se aleati i vjeter i MB vendosi te nderronte ane. Hitleri poashtu shpresoi se MB nuk do te sulmonte ndonje baze detare ose kolonite ne afrike te aleatit te saj te vjeter, duke i dhene Hitlerit nje vije ekstra mbrojtjeje ne jug. Por MB u be e sigurte se do te pergjigjej duke lundruar per ne bazen detare Franceze ne Algjeri dhe dhuke shkatrruar nje tufe te anijeve. Hitleri pastaj filloi te shtrone plane per pushtimin e Britanise se Madhe. Para se trupat Gjermane te mund te zbritnin ne toke Britanike, atij se pari i duhej te kishte superioritet detar dhe airor matane Kanalit. Vale e bombardueseve Gjermane erdhen, ndersa FAM plotesishte e jashtenumberuar punoi guximisht perreth ores ne nje tentim per te ndalur sulmet Gjermane. Ne fillim, Luftwaffe shenjestroi portet dhe objektet bregdetare Britanike, pastaj sulmoi baza te FAM, duke gjymtuar aftesine e FAM per te mbrojtur kombin. Dhe dukej se pushtimi i madh i Hitlerit mbi Britanine po vinte. Por pastaj Qerçilli urdheroi nje bombardim te vogel shume te parendesishem mbi Berlin. Nuk beri shume dem, por Hitleri ishte i furishem, dhe ai menjeher urdheroi Luftwaffen te rifokusoje sulmet e saj ne shenjestra civile ne Londer.
12:58
Femijet ishin derguar matane shtetit, larg nga prinderit e tyre, per te shmangur rrezikun. dhe udhetime frekuenta per ne streha bombardimi u be nje ndodhi ditore. Por morali Britanik u mbalt i ngurte Duke buzeqeshur, duke thurur, duke ndenjur kot rastesisht, keta njerez kishin tope te celikut. Ky rifokusim ne Loder poashtu i dha FAM hapsire frymemarrjeje per tu riorganizuar. Keshtu qe Hitler pak a shume e gjuajti veten ne kembe. Vetem nje kembe per tani. Me ne fund Luftwaffe dergoi nje sulm masiv gjithperfshires ne Londer, dhe FAM me sukses e ndaloi ate, duke shkaterruar shume aeroplane Gjearmane, dhe duke vene superiporitetin airor fortesisht ne duar Britanike. Pushtimmi i Hitlerit duhej te ndalonte, por bombardimi i qyteteve Britanike vazhdoi per ca kohe

DOWNLOAD SUBTITLES: