A brief history of chess - Alex Gendler

A brief history of chess - Alex Gendler

SUBTITLE'S INFO:

Language: IW

Type: Human

Number of phrases: 79

Number of words: 539

Number of symbols: 2690

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:00
תרגום: Ido Dekkers עריכה: Sigal Tifferet חיל הרגלים התוקף מתקדם בעקביות, הפילים שלהם כבר פרצו את קווי האוייב. המלך מנסה לסגת, אבל פרשי האוייב מאגפים אותו מאחור. בריחה היא בלתי אפשרית. אבל זו אינה מלחמה אמיתית -- וגם לא סתם משחק. במהלך כאלף חמש מאות שנים של קיומו, שחמט נודע ככלי של אסטרטגיות מלחמה. מטאפורה ליחסים אנושיים, וסימן לגאונות. למרות שהתיעוד הראשון שלו הוא מהמאה השביעית, האגדה מספרת שמקורות המשחק החלו במאה הששית. לפי הסיפור, כשהנסיך הצעיר של ממלכת גופטה נהרג בקרב, אחיו העלה דרך להציג את המקרה לאמם המתאבלת.
01:00
הוא נעזר בלוח האשתפדה בגודל 8 על 8 ששימש משחקים פופולריים אחרים, כדי להמציא משחק חדש עם שני מאפיינים עיקריים: חוקים שונים להזזת כלים שונים, ומלך בודד שגורלו קובע את התוצאה. המשחק נודע במקור כצ'טוראנגה -- מילה בסנסקריט ל "ארבע חטיבות." אבל עם התפשטותו לפרס הסאסאנית, הוא קיבל את שמו ואת מונחיו הנוכחייים -- "שח," שהגיע מהמילה "שה," שמשמעו מלך, ו"שחמט" מ"שה מת," או "המלך חסר אונים." אחרי שפרס נכבשה על-ידי האיסלם, במאה השביעית, שחמט הוצג לעולם הערבי. הוא התעלה על תפקידו כסימולציה טקטית, והפך לבסוף למקור עשיר של הדמייה פואטית. דיפלומטים וחצרנים השתמשו במונחי שחמט כדי לתאר כוח פוליטי. חַ'לִיפים שליטים הפכו לשחקנים מומחים.
02:03
וההסטוריון אל מסעודי ראה במשחק עדות לרצון החופשי של האדם, בהשוואה למשחקי מזל. המסחר בימי הביניים לאורך דרך המשי נשא את המשחק למזרח ולדרום מזרח אסיה, שם התפתחו הרבה גרסאות מקומיות. בסין, כלי שח מוקמו על ההצטלבויות של ריבועי הלוח במקום בתוכם, כמו במשחק גו המקומי. השלטון של המנהיג המונגולי טרמלן השתמש בלוח של 11 על 10 עם ריבועים בטוחים שנקראו מצודות. ובשוגי היפני, כלים שנתפשו יכלו לשמש את השחקן היריב. אבל המבנה המודרני של משחק השחמט נקבע באירופה. עד שנת 1000 לספירה, המשחק הפך לחלק מהחינוך בחצרות המלוכה. שחמט שימש כאלגוריה למעמדות שונים שמבצעים את התפקידים המתאימים להם, והכלים פורשו מחדש בהקשר החדש שלהם. באותו זמן, הכנסיה נותרה חשדנית כלפי משחקים.
03:06
אנשי המוסר הזהירו שאין להקדיש להם זמן רב מדי, ולזמן מסויים, נאסר אפילו לשחק שחמט בצרפת. ועדיין המשחק שגשג, ובמאה ה 15 הפך למה שאנחנו מכירים היום. הכלי החלש יחסית של יועץ הוחלף בכלי החזק יותר של מלכה -- אולי בהשראת העליה האחרונה של מנהיגות נשיות חזקות. השינוי האיץ את קצב המשחק, וכשחוקים אחרים הפכו לפופולרים, החלו להופיע מאמרים המנתחים פתיחות וסיומים נפוצים. תאוריית השחמט נולדה. עם עידן הנאורות, המשחק עבר מחצרות המלוכה לבתי הקפה. שחמט נראה עכשיו כביטוי של יצירתיות, מעודד מהלכים נועזים ומשחקים דרמטיים. הסגנון ה"רומנטי" הגיע לשיאו במשחק הידוע של 1851, בו אדולף אנדרסן הגיע למט
04:07
אחרי שהקריב את מלכתו ואת שני הצריחים. אבל הופעת המשחק התחרותי הפורמלי בשלהי המאה ה-19 הביאה לכך שאסטרטגיות מחושבות ינצחו לבסוף צעדי משחק דרמטיים. ועם העליה של תחרויות בין לאומיות, שחמט קיבל משמעות גאו-פוליטית חדשה. במהלך המלחמה הקרה, ברית המועצות הקדישה משאבים רבים לטפח כשרונות שחמט, ושלטה בתחרויות בכל שאר המאה. אבל השחקן שבאמת פגע בשליטה הרוסית לא היה אזרח של מדינה אחרת אלא מחשב של IBM שנקרא כחול עמוק. מחשבים משחקי שח פותחו במשך עשורים, אבל הניצחון של כחול עמוק על גארי קספרוב ב-1997 היה הפעם הראשונה בה מכונה הביסה אלוף מכהן. היום, תוכנות שחמט מסוגלות לנצח בעקביות את השחקנים האנושיים הטובים ביותר. אבל ממש כמו המשחק עליו השתלטו,
05:08
המכונות האלו הם תוצר של יכולת ההמצאה האנושית. ואולי אותה יכולת המצאה תוביל אותנו מעבר לתוצאת השח-מט הזו.

DOWNLOAD SUBTITLES: