The Dyatlov Pass Case

The Dyatlov Pass Case

SUBTITLE'S INFO:

Language: IW

Type: Human

Number of phrases: 208

Number of words: 1986

Number of symbols: 9211

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:13
ב - 1959 קבוצה של מטיילים החליטו לצאת למסע לאורך אזור הררי במערב ברית המועצות. הקבוצה הייתה מורכבת מתשעה גברים ונשים מנוסים בעלי ידע רב בשממה הסיברית. עם זאת, ההרפתקה הזו התגלתה להיות הרפתקתם האחרונה. למרות חקירות פליליות, תמונות ורשומות יומן. התיק נשאר לא פתור לאחר יותר מחצי מאה. זהו התיק של מחלף דיאטלוב. מוקדם בבוקר של 23 בינואר, 1959, קבוצת סקי וטיולים של עשרה עלו על רכבת שנסעה לכיוון הרי האורל באמצע של ברית המועצות. הקבוצה הייתה מורכבת משמונה גברים ושתי נשים עם איגור דיאטלוב כמנהיג הקבוצה. כאשר הרכבת החלה להתקדם לאט לעומק הטיגה (יער צפוני של עצי מחט) ההררית הסיבירית. היומן הקבוצתי קיבל רשומה אחרונה. "אני תוהה מה מחכה לנו במסע הזה? האם משהו חדש יקרה?" במהלך הימים הבאים, הקבוצה המשיכה לעבור בין אמצעי תחבורה.
01:34
קודם אוטובוס, אחר כך משאית, לאחר מכן מזחלת עם סוס ולבסוף המשיכו ברגל ובסקי. ב - 28 בינואר, אחד המטיילים, הקרוי בשם יורי יודאן, החל להרגיש די חולה. ולבסוף החליט לחזור, בזמן שהקבוצה של תשעת הנותרים ימשיכו כמתוכנן. תמונות אלה נלקחו רגע לפני שהתפצלו וזהו הרגע האחרון בו ראה את חבריו בחיים. הקבוצה חזרה למסע שלה דרך האאוטבק (אזור נידח ובלתי מיושב) מכוסה השלג ותיעדה כל דבר ששווה תיעוד, ע"י כתיבה ביומנים בנוסף לכמה מצלמות. תמונות ורשומות יומן משוחזרים מצביעים על כך שהמסע התקדם כפי שאחד היה מצפה ללא סיבוכים מיותרים. רק הרבה שלג, קור מקפיא ונוף יותר ויותר מפרך. בראשון לפבוראר, הם הגיעו לתחתית של הר הידוע לאוכלוסיה המקומית מנסי, בשם "הר מת". הם בילו את רוב הזמן של היום בהתקדמות למעלי המדרון ובסופו של דבר החליטו להקים מחנה מאות מטרים בודדים מקצה ההר. אלה הם כמה מהתמונות האחרונות ששוחזרו מהמצלמות וברשומה האחרונה של היומן כתוב
02:44
"זה קשה לדמיין כזאת נחת על הרכס עם כזאת רוח שורקת וצווחנית, מאות קילומטרים הרחק מהתיישבויות אנושיות" כמה שבועות מאוחר יותר, חברים וקרובים החלו לדאוג. אף אחד לא שמע מאיגור או כל אחד מחברי הקבוצה. לאחר דיון ממושך, קבוצה של מתנדבים החליטו לצאת ולמצוא אותם. ב - 26 בפברואר, קבוצת החיפוש מצליחה לבסוף למצוא את המחנה על המדרון. זה ברור לעדים הראשונים שמשהו השתבש בצורה איומה. האוהל נמצא בהריסות, מכוסה בשכבה עבה של שלג. החפצים והציוד השייכים למטיילים נמצאו מסודרים בתוך האוהל, אך האוהל עצמו נחתך ע"י סכין מבפנים יום לאחר מכן, תשעה זוגות של עקבות רגל מובילים את קבוצת החיפוש במורד המדרון ליערות באזור. העובדה שהעקבות שנותרו השאירו חריצים די מתונים בשלג, מצביעה על כך שהם ירדו במורד בצורה שקטה ומסודרת למדי ולאו דווקא בריצה ובפניקה.
03:57
העקבות הצליחו להוביל למשך חצי קילומטר מהאוהל עד שהשביל היה לגמרי מכוסה בשלג. אז הם המשיכו בכיוון של השביל ומתחת לעץ ארז גדול בקצה של היער ליד שרידים של מדורה מאולתרת הם מצאו את הגופות הקפואות של יורי דורושנקו ויורי קריבוניצ'נקו. זה ייקח מעל שתי חודשים עד שכל תשעת הגופות של המטיילים יימצאו. השתיים הראשונות נמצאו כמעט ללא בגדים. לא מעילים, לא מכנסיים, לא כפפות, כובעים,מגפיים או כל דבר אשר היה מצופה בהתחשב באקלים הקפוא. רק חולצות קצרות, תחתונים וגרביים. בזמן מותם הטמפרטורה הייתה בערך 30- מעלות צלזיוס (או 22- מעלות פרנהייט) לעץ הארז היו סימנים של פגיעה כאילו מישהו ניסה לטפס עליו, כאשר ענפים נשברו עד לגובה של חמישה מטרים. אולי הם ניסו למצוא את האוהל בחושך המוחלט או אולי הם ניסו להתחבא ממישהו או משהו.
04:59
שלושת המטיילים הבאים נמצאו במרחקים משתנים מהאוהל והעץ, מכוסות בכמה סנטימטרים של שלג. הם היו לבושים טוב יותר מהשתיים הקודמים אך לא בהרבה כאשר עדיין חסרו להם חפצים חיוניים כמו מגפיים, כובעים וכפפות. כולם נמצאו עם הפנים לכיוון האוהל כאילו הם נאבקו לחזור ברגע של המוות. בעוד שחלק מהם נפצעו באורח קל, כל החמישה נהרגו מהיפותרמיה (תת חום). זה גם נרשם שארבעה מהם מתו בזמן שהיו שיכורים. ארבעת המטיילים האחרים נמצאו בתחתית של גבעה קטנה, מכוסים בשלושה מטרים של שלג, 75 מטרים מהעץ, בצד השני של האוהל. שלושה מהם נפצעו באורח קשה. לאחד הייתה גולגולת מנופצת ולשתיים מספר צלעות שבורות ודימום פנימי מסיבי. החוקר הרפואי האמין שהפצעים נגרמו מנפילה והשווה אותה לתאונת דרכים. הפצעים נגרמו בזמן שכולם היו בחיים ולא יכלו להיגרם ע"י אדם אחר.
06:03
שתיים נמצאו גם עם ארובות עיניים פעורות (ללא עיניים) ולאחת הנשים לא הייתה לשון. לאחרון מהארבעה היה אף שבור וצוואר מעוות אך הוא מת מהיפותרמיה. והדבר המסתורי ביותר, שלושה פרטי לבוש נמצאו רדיואקטיביים במיוחד. ב - 28 במאי, התיק נסגר עם מסקנה מסתורית ומעורפלת לחלוטין. החוקר המוביל כותב בדו"ח האחרון: "הסיבה למוות הייתה כוח חזק ולא ידוע שהמטיילים לא היו מסוגלים להתגבר עליו" לא בדיוק התשובה הכי מספקת ובקושי מסקנה בכלל. אז רק במקרה שהאימפריה הגלקטית לא הייתה קשורה למוות של המטיילים. האם אפשר להסביר חלק מהפרטים המסתוריים בדרך פחות מעורפלת והגיונית יותר? בוא ניתן לזה ניסיון. העובדה שדוביניה הייתה ללא לשון, נלקחה לגמרי מחוץ לפרופורציות.
07:06
חלק אומרים שהיא נחתכה או נקרעה בזמן שהיא עוד הייתה בחיים, אחרים אומרים שהיא (הלשון) נאכלה ע"י ציידים (חיות) לאחר המוות, בזמן שיש האומרים שהלשון נמצאה לאחר מכן במקום אחר. אבל אני קראתי את הדוחות הרפואיים וזה מה שכתוב: "חלקים מהפה והלשון חסרים" זהו. אין שום דבר הנוגע לחיתוך או קרע או כל דבר. אני לא יודע איך או איפה זה התחיל, אבל זה נראה כאילו ישנה חשיבות מוגזמת על החוסר בלשון בזמן שבמציאות זה פרט די שולי. לפחות החוקר הרפואי מאמין שזה פרט שולי, אחרת הוא היה מפרט יותר על כך. למשל, באותו חלק של אותו דו"ח כתוב: "ארובות עיניים פעורות, גלגלי עיניים חסרים." מסתורי באותה מידה נכון? הובכן לא, מכיוון שהחוקר הרפואי מספק פירוט לשתיהם. "פציעות של רקמה רכה בראש [...] הן תוצאות של שינויים לאחר המוות (ריקבון ופירוק) בגופה של דיובינה, שהייתה חשופה למים לפני שנמצאה."
08:08
הוא אפילו הוסיף "(ריקבון ופירוק)" בסוגריים כדי להבהיר בדיוק מה זה אומר. וזה לא ספציפית לדיובינה כאשר לארבעת הגופות האחרות גם היו פגיעות בשל השלג הנמס. האנשים שטענו שהלשון נלקחה בזמן שהיא עוד הייתה בחיים הצביעו על העובדה שהיה לה 100 גרם של דם בבטן. אבל זה לא לגמרי נכון גם כן. החלק הרלוונטי של הנתיחה אומר: "הבטן החילה עד ל - 100 סנטימטרים מרובעים של חומר אדום כהה וסמיך." זה בערך 10 סנטימטרים של משהו (ככל הנראה אוכל) מעורבבים עם משהו אדום (ככל הנראה דם). אז אנחנו לא יודעים כמה דם היה בבטנה, רק שהיה לה דם בבטן. מה שלא כל כך מוזר בהתחשב בעובדה שהיא סבלה מדימום פנימי מסיבי. אחד האלמנטים היותר מסתוריים בתיק הזה, הוא שלושת פרטי הלבוש שנתגלו על שתיים מהגופות החילו קרינה רדיואקטיבית. מה שבאמת נשמע מוזר וקצת מסתורי אבל אתם חייבים לזכור
09:13
שסביר להניח שהכל קצת רדיואקטיבי אז אנחנו צריכים עוד פרטים. המחקרים הרדיולוגיים טוענים שתחת נסיבות נורמליות אזור של 150 סנטימטרים רבועים לא צריך לעבור 5000 התפרקויות לדקה (הל"ד). רק שלושה פרטי לבוש עברו או השוו לגבול הזה ב 5000 הל"ד, 5600 הל"ד ו - 9900 הל"ד. ההסבר היחיד שניתן בדו"ח הוא: "...הבגדים היו נגועים כשאבק רדיואקטיבי נפל מהאטמוספרה או שהבגדים היו חשופים לזיהום כשבאו במגע עם חומר רדיואקטיבי." במילים אחרות, הם לא הצליחו לקבוע בדיוק כיצד הבגדים היו מזוהמים אבל זה די מציאותי להאמין שהדבר היה תוצאה של תהליכים טבעיים. אבל רק במקרה שזה לא היה משהו טבעי, יכול להיות שיש הסבר אלטרנטיבי. קולבטוב עבד קודם לכן במפעל שפיתח חומרים רדיואקטיביים, וקריבונישנקו
10:13
עבד לפני המקרה במפעל סודי ביותר שיצר פלוטוניום לנשקים גרעיניים. ושלושת הפרטים הנגועים היו שייכים לקולבטוב וקריבונישנקו. באותו הזמן שהמטיילים נעלמו, מספר מקורות טענו שהם ראו עב"מים בצורה של כדורי אור הזזים לאורך שמי הלילה לכמה שניות עד מספר דקות. זה כל שלושה חיילים ושתי קבוצות שונות של מטיילים. חלק מהעדים טענו שאוכלוסיית המנסי המקומית וגם קבוצה של גאולוגים אמרו להם שהם חזו בכדורי אש בשמיים קרוב לזמן האירוע. הבעיה בתצפיות של עב"מים (עצמים בלתי מזוהים) היא שהם כולם לא... מזוהים, ולעיתים לא ניתנים לעימות כתוצאה מכך. רק קבוצה אחת של מטיילים דיווחה שהיא ראתה עב"מ בלילה בו התרחש האירוע בזמן שהתצפיות האחרות התרחשו לפניו או אחריו. ואז יש את זה. זוהי התמונה האחרונה ביותר שנלקחה ע"י אחת המצלמות של המטיילים.
11:16
זה נראה כמו צילום של איזשהו מקור אור שנלקח באמצע הלילה. לרוע המזל התמונה לא ברורה כמו העב"מ שהיא (כביכול) אמורה לתאר. זה ללא ספק יכול להיות צילום של עב"מ וזה ללא ספק יכול להיות צילום של נר, פנס, אש, תנור, או כל דבר אחר. אך בואו נניח שהתמונה הזו מצלמת משהו בשמי הלילה, מה היא יכלה להראות? אני יכול לחשוב על כמה אפשרויות. טיל, חתיכה של טיל, פסולת חלל מידי אדם, כלי טייס מתרסק או אולי מטאור. אף אחד מהם לא יהיה מפתיע בהתחשב בכך שהתקרית התרחשה בברית המועצות באמצע של המלחמה הקרה בנוסף למירוץ החלל. אז הייתה אמורה להיות פעילות אווירית מרובה. בזמן שחקר החלל היה מושקע כמו נסיך החי בשפע בשכונה באל.אי (לוס אנג'לס), זה לא מפתיע שאנשים לא היו מסוגלים לזהות את האורות המסתוריים. בלי קשר, זה לא יכל לנחות קרוב למטיילים מאחר ולא נמצא שום חפץ כזה ע"י צוותי החיפוש.
12:23
ואם החפץ כבר נלקח, היו אמורים להיות סימנים לאותו חפץ כמו מקום התנגשות, צעדים, ועוד פעילות על הקרקע. אז בהתחשב בכך שאין קשר ברור בין העב"מ להיעלמות של המטיילים אני אשים את זה בקופסת הדג מלוח המפחיד והאדום. אז מה קרה? למה הם עזבו את האוהל? למה הוא נחתך מבפנים? איך חלק מהם ספגו פגיעות קשות בזמן שאחרים נפגעו רק מהקור? למה כל כך הרבה היו לבושים שלא בהתאם למזג האוויר? אני חושב שהמסתורין הגדול מכולם הוא כיצד התיק נשאר מסתורי בהתחשב בשפע של מידע. אז לאחר שביליתי את מרבית הזמן בחודש האחרון בהשכרת מספר מתורגמנים רוסיים, וקריאת כמות מטורפת של מידע, מתיאוריות על סיפורי כיסוי של הק.ג.ב. ועד מפולת שלג פשוטה. זה מה שאני שחושב שנותן את ההסבר הכי אמין והגיוני. קודם כל, למה שהם בכלל יעזבו את האוהל? זה נראה כמו חלק הפאזל הכי חשוב.
13:28
אני הייתי אומר שהדבר היחיד שיכול היה לגרום להם לעזוב הוא איום מיידי בתוך האוהל. אם משהו היה בחוץ כמו חיה או עב"מ אז לא הייתה להם שום סיבה לחתוך את האוהל. לא היו שום סימנים למפולת שלגים, אך יכול להיות שהם ברחו כי הם חשבו שהייתה מפולת שלגים. הבעיה עם התיאוריה הזאת היא שטביעות הרגל הראו שהם הלכו ברוגע וסדר במורד המדרון ולאו דווקא בריצה ובפאניקה. אז משהו גרם להם להיכנס לפאניקה בתוך האוהל, אך ברגע שהם יצאו הם נרגעו והחליטו החלטה מודעת ללכת במורד המדרון. עכשיו, הסתכלו על התמונה הזאת. הצינור שמציץ מחוץ לכניסה של האוהל הוא צינור הפליטה של התנור חימום. זה היה מבנה תוצרת בית ייחודי לגמרי שנבנה ע"י מנהיג הקבוצה. אנחנו יודעים שהם השתמשו בתנור בלילה שקדם לתקרית כאשר נמצאו חתיכות מבושלות של חזיר ובייקון בתוך האוהל.
14:29
אני חושב שלאחר שפירקו את התנור והסירו את צינור הפליטה, הפחמים בתוך התנור בטעות נדלקו מחדש. בלי צינור הפליטה האוהל התמלא בעשן בשניות. כשהם ניסו לקחת שליטה על האש הם חתכו כמה חורים בתקרת האוהל כדי לנקז את העשן. כשזה לא עבד ונהיה קשה יותר לנשום, הצד של האוהל נחתך וכולם ברחו בפניקה. יש אפילו עוד ראיות התומכות בתיאוריה. מספר חברים בקבוצה נמצאו עם סימני חריכה גם על הגוף וגם על הבגדים. מה שבטוח היה תוצאה של המדורה המאולתרת מתחת לעץ או שאולי תנור מתכת לוהט וגוער. כמה מהם גם נמצאו עם דם מסביב לפה, ושיעול דם יכול היה להיות סימפטום של נשימת העשן. ואז יש את התמונה הזאת, שנלקחה יום לפני התקרית. הסוודר בהחלט נשרף אך השאלה היא איך? יכול להיות שאלה היו ניצוצות מהתנור שהציתו בטעות את הסוודר באש.
15:33
אוקיי, הם יוצאים החוצה ומהר מבינים את הסיטואציה האיומה בה נמצאים. טמפרטורה מתחת ל - 0, ללא מכסה, ביגוד מינימלי, בתוך סופת שלגים, באמצע הלילה, ובשום מקום. בשלב הזה אני חושב שאחד או יותר החליטו ללכת למכסה הקרוב שהם בטח ידעו שהוא היער. הסיבה להחלטה הזאת בטח מורכבת מכמה סיבות שונות. העשן מהאוהל יכל להיות לגרום לכך שלא היה אפשרי לשהות בקרבת האוהל ו/או שאולי העשן גרם להם לחשוב שהאוהל עולה באש. כמה מהם היו שיכורים מה שיכל להשפיע על שיקול דעתם בנוסף ליכולתם להרגיש בקור. יכול להיות שהם גם חשבו שהם קרובים יותר ליערות ממה שבאמת היו. אז הם בסופו של דבר מגיעים ליערות ומיד מדליקים מדורה. חלק עולים על העץ כדי לסקור את הסביבה בזמן שאחרים שלבושים טוב יותר, הולכים עמוק יותר ליערות. בערך 75 מטרים מהעץ, ארבע מהם גורמים למפולת שלגים קטנה שלוקחת אותם
16:34
לקצה של ערוץ עם בור בגובה של בערך 3 מטרים. כשהמשטח מלא בסלעים וקרח, הם סופגים פגיעות קטלניות. שלושה משאר חמשת המטיילים מחליטים לחזור לאוהל. בזמן שהשתיים האחרים, לאט קופאים למוות מסביב לאש.

DOWNLOAD SUBTITLES: