The Rise of the Machines – Why Automation is Different this Time

The Rise of the Machines – Why Automation is Different this Time

SUBTITLE'S INFO:

Language: IW

Type: Human

Number of phrases: 135

Number of words: 1397

Number of symbols: 6820

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:01
תוך כמה זמן, לדעתכם, יוכלו מכונות לבצע את העבודה שלכם טוב יותר מכם? נהוג היה לחשוב על אוטומציה כעל מכונות גדולות וטיפשות שמבצעות עבודה חזרתית במפעלים אך היום הן יכולות להנחית מטוסים, לאבחן סרטן ולסחור במניות. אנחנו נכנסים לעידן חדש של אוטומציה שטרם פגשנו בעבר. לפי מחקר מ-2013, כמעט מחצית מהמשרות בארה"ב עשויות לעבור אוטומציה במהלך שני העשורים הבאים. אבל רגע, האם האוטומציה לא קיימת כבר עשרות שנים? מה שונה עכשיו? חדשנות בעבר הדברים היו פשוטים יותר. חדשנות עשתה את עבודתם של בני האדם קלה יותר והתפוקה עלתה. כלומר, אותו כוח אדם יכול היה לספק יותר שירותים בכל שעת עבודה הדבר גרם לאובדן משרות רבות ובאותו זמן יצר גם משרות חדשות וטובות יותר, הדבר חשוב מכיוון שסיפק תעסוקה לאוכלוסיה ההולכת וגדלה. לכן בקיצור, חדשנות, עלייה בתפוקה, פחות משרות ישנות, הרבה יותר משרות חדשות ובדרך כלל גם טובות יותר. בסך הכל, זה היה טוב עבור רוב האנשים ותנאי המחייה השתפרו.
01:21
יש התקדמות ברורה מבחינת הדרך בה אנשים התפרנסו. במשך רוב הזמן עבדנו בחקלאות. עם המהפכה התעשיתית התבצע מעבר לעבודות ייצור, וככל שהאוטומציה נפוצה יותר, בני אדם עברו לעבודות שירותיות. ואז, ממש לפני כמה רגעים בהיסטוריית האדם, פרץ עידן המידע. פתאום השתנו החוקים. המכונות משתלטות על המשרות שלנו בקצב מהיר יותר מבעבר. זה מדאיג כמובן... אבל החדשנות לבטח תציל אותנו, לא? בעוד שתעשיות עידן המידע פורחות, הן מייצרות פחות ופחות משרות חדשות. ב-1979, ג'נרל מוטורס העסיקה למעלה מ-800,000 עובדים והרוויחה כ-11 מיליארד דולר. ב-2012, גוגל הרוויחה כ-14 מיליארד דולר בעוד שהעסיקה רק 58,000 עובדים. אולי לא תאהבו את ההשוואה, אבל גוגל היא דוגמא למה שבעבר יצר משרות חדשות: תעשיות חדשות וחדשניות. התעשיות החדשניות של העבר מראות סימני עייפות. למשל מכוניות. עם הפיכתן לשם דבר לפני 100 שנים, הן יצרו תעשיות ענק.
02:32
מכוניות שינו את חיינו, את התשתיות ואת הערים שלנו. מליוני אנשים מצאו משרות, כתוצאה ישירה או עקיפה של השינוי. עשורים של השקעה אפשרו את המשך התנופה הזאת. היום, התהליך ברובו מוצה. חדשנות בתעשיית הרכב כבר אינה מייצרת משרות רבות כבעבר. בעוד שמכוניות חשמליות הן אדירות וכל זה, הן לא צפויות לייצר מליוני משרות חדשות. אבל רגע... מה עם האינטרנט? ישנם מומחי טכנולוגיה הטוענים כי האינטרנט הוא חידוש בסדר גודל דומה לזה של המצאת החשמל. אם נקבל את הטענה הזאת, נוכל לראות כיצד ההמצאה המודרנית שלנו שונה מהישנה. האינטרנט יצר תעשיות חדשות, אבל הן לא מצליחות לייצר מספיק משרות כדי להתמודד עם קצב גידול האוכלוסין, או לפצות על התעשיות שהאינטרנט חיסל. בשיא פעילותה, בשנת 2004, העסיקה רשת בלוקבסטר 84,000 עובדים והרוויחה 6 מיליארד דולר ב-2016 נטפליקס העסיקה 4,500 עובדים והרוויחה 9 מיליארד דולר. או קחו אותנו לדוגמא: עם צוות שכולל רק 12 אנשים במשרה מלאה,
03:39
Kurzgesagt מצליחה להגיע למליוני צופים. תחנת טלויזיה עם מספר צופים דומה, צריכה הרבה יותר עובדים. חדשנות בעידן המידע אינה מבטיחה יצירה של מספיק מקומות עבודה, דבר רע כשלעצמו, אבל כעת גל חדש של אוטומציה ודור חדש של מכונות מתחילים להשתלט באיטיות. סוג חדש של מכונה כדי להבין את זה, ראשית עלינו להבין את עצמנו. הקידמה מבוססת על חלוקת העבודה. לאורך התקדמותנו במשך אלפי שנים, העבודות שלנו נעשו תלויות מומחיות. בעוד שאפילו המכונות החכמות ביותר שלנו מתקשות בעבודות מורכבות, הן מאד מוצלחות בביצוע משימות מוגדרות וצפויות מראש. זה מה שחיסל את המשרות בבתי החרושת. אבל אם נתבונן במשימה מורכבת היטב ולאורך זמן, נגלה שמדובר בעצם באוסף משימות מוגדרות וצפויות, אחת אחרי השנייה. מכונות משתפרות כל כך ביכולתן לפרק משימות מורכבות להרבה משימות קטנות וצפויות, עד שעבור אנשים רבים לא יהיה צורך בצבירת מומחיות.
04:46
אנחנו עומדים לאבד את יכולתנו להתחרות. מכונות דיגיטליות עושות זאת ע"י למידת מכונה, המאפשרת להם לרכוש מידע וכישורים באמצעות ניתוח מידע. זה מאפשר להן להשתפר במשהו באמצעות גילוי תבניות. מכונות מלמדות את עצמן. אנו מאפשרים זאת באמצעות הזנת מידע רב למחשב בנושא שבו אנו רוצים שישתפר. תראו למחשב את כל הדברים שקניתם באינטרנט, והוא ילמד בהדרגה מה להציע לכם, כך שתרכשו עוד יותר דברים. למידת מכונה מתחילה להגשים יותר מן הפוטנציאל שלה, כי בשנים האחרונות החלו בני האדם לאסוף מידע על הכל. התנהגות, תבניות במזג האוויר, מידע רפואי, מערכות תקשורת, מידע תעבורתי, וכמובן, מידע על מה שאנו עושים בעבודה. מה שיצרנו במקרה הוא מאגר מידע עצום שמכונות יכולות ללמוד ממנו כיצד אנשים עושים דברים, ואז ללמוד לעשות אותם טוב יותר. המכונות הדיגיטליות האלה עלולות להיות מחסל המשרות הגדול מכולם, ניתן לשכפל אותן באופן מיידי ובחינם, וכשהן משתפרות אין צורך להשקיע כסף בדברים גדולים ממתכת, אפשר פשוט להשתמש בתוכנה החדשה.
05:58
ויש להן את היכולת להשתפר מהר. כמה מהר? אם העבודה שלך היום מצריכה עבודה מסובכת מול מחשב, ייתכן שתאבד אותה מוקדם יותר מהאנשים שעדיין עובדים בבתי חרושת. יש דוגמאות ממשיות לדרך שבה השינוי הזה יכול להתרחש. חברה מסן-פרנסיסקו מציעה תוכנה לניהול פרוייקטים לחברות גדולות, שאמורה לצמצם משרות של מנהלים בדרג ביניים. בתחילת פרוייקט חדש, התוכנה מחליטה אילו מהמשרות יכולות לעבור לידי מחשב, והיכן בדיוק יש צורך במומחיות אנושית. לאחר מכן מסייעת התוכנה בהרכבת צוות של פרילנסרים דרך האינטרנט. כעת התוכנה מחלקת משימות לבני האדם, ומבקרת את איכות העבודה שלהם, תוך מעקב אחרי הביצועים האישיים, עד לסיום הפרוייקט. אוקיי. זה לא נשמע כל כך נורא. בעוד המכונה מחסלת משרה אחת, היא מייצרת משרות אחרות עבור הפרילנסרים, נכון? ובכן, בזמן שהפרילנסרים מבצעים את המשימות שלהם, התוכנה עוקבת אחריהם ואוספת מידע על עבודתם והמשימות המרכיבות אותה.
07:03
כך שמה שלמעשה קורה הוא שהפרילנסרים מלמדים את המכונה כיצד להחליף אותם. בממוצע, התוכנה הזאת מפחיתה את העלויות בכ-50% בשנה הראשונה, ובכ-25% נוספים בשנה השנייה. זו רק דוגמא אחת מני רבות. יש מכונות ותוכנות שהופכות לטובות ואף טובות יותר מבני אדם בכל מיני תחומים, מרוקחים ועד למנתחי מידע, מעיתונאים לטכנאי רנטגן, קופאים, פקידי בנק או העובד הלא מיומן שהופך המבורגרים. כל המקצועות האלה לא יעלמו ברגע, אבל פחות ופחות בני אדם יעבדו בהם. נתייחס לחלק המקרים בסרטון עתידי. אבל בעוד שמשרות שנעלמות זה דבר רע, זה רק חלק מהסיפור. כדי לעמוד במקום צריך לזוז מהר מאד זה לא מספיק להחליף עבודות ישנות בחדשות, עלינו לייצר עבודות חדשות ללא הרף, כי אוכלוסיית העולם גדלה. בעבר עשינו זאת באמצעות חדשנות. אך מאז 1973 קצב יצירת עבודות חדשות החל להצטמצם. העשור הראשון של המאה ה-21 היה הראשון שבו מספרן הכולל של המשרות בארה"ב לא גדל.
08:17
עבור מדינה הזקוקה ליצירת עד 150,000 מקומות עבודה בכל חודש רק כדי לעמוד בקצב גידול האוכלוסין, מדובר בחדשות רעות. זה גם מתחיל להשפיע על איכות המחייה. בעבר נראה מובן מאליו שעלייה ביצרנות תיצור גם משרות רבות וטובות יותר, אך הנתונים מציגים סיפור אחר. ב-1998 עבדו כל פועלי ארה"ב סך כולל של 194 מיליארד שעות. במהלך 15 השנים הבאות, גדלה התפוקה שלהם ב-42%, אבל ב-2013 מספר שעות העבודה של הפועלים האמריקאים נותר 194 מיליארד שעות. משמעות הדבר היא שלמרות שהיצרנות גדלה באופן קיצוני, אלפי בתי עסק חדשים הוקמו, והאוכלוסיה האמריקאית גדלה בלמעלה מ-40 מיליון איש, לא היתה כל עלייה במספר שעות העבודה ב-15 שנה. במקביל, השכר שקיבלו בוגרי אוניברסיטה טריים בארה"ב הלך וירד במהלך העשור הקודם, בעוד 40% מהבוגרים הטריים נאלצו לעסוק במקצועות שאינם מצריכים תואר אקדמי.
09:25
לסיכום יצרנות הולכת ונפרדת מעבודה אנושית, וטבעה של החדשנות בעידן המידע שונה מכל מה שהכרנו עד כה. התהליך הזה החל לפני שנים, והוא כבר בעיצומו, אפילו ללא הפרעות חדשות כמו המכונית האוטונומית או רואי חשבון רובוטיים. נדמה שהאוטומציה שונה הפעם, הפעם המכונות באמת עלולות לקחת לנו את המשרות. הכלכלה שלנו מבוססת על עקרון הצריכה, אבל אם פחות ופחות אנשים יחזיקו בעבודה מפרנסת, מי יהיו הצרכנים? האם אפילו שהייצור הולך ונעשה זול יותר, נגיע לנקודה שבה מעט מדי אנשים יוכלו לרכוש את כל המוצרים והשירותים? או שבעתיד יהיה מיעוט זעיר של עשירים מופלגים, בעלי המכונות, שישלטו בכולנו? והאם העתיד שלנו באמת צריך להיות כל כך עגום? בעוד שהיינו קודרים למדי בסרטון הזה, אין כל ודאות שהדברים יסתיימו באופן כה שלילי. עידן המידע והאוטומציה המודרנית יכולים להוות הזדמנות עצומה לשנות את החברה האנושית,
10:33
ולצמצם את העוני ואי-השוויון באופן משמעותי. זה יכול להיות רגע מכונן בהיסטוריה האנושית. נדבר על הפוטנציאל הזה ועל פתרונות אפשריים כמו שכר בסיסי אוניברסלי, בחלק השני של סדרת הסרטונים הזאת. עלינו לחשוב בגדול, ומהר. כי דבר אחד הוא בטוח - המכונות לא באות, הן כבר כאן! עבדנו על הסרטון כ-900 שעות, במשך למעלה מ-9 חודשים. פרוייקטים מסוג זה לא היו מתאפשרים לנו ללא תמיכתכם באתר patreon.com אם אתם רוצים לתמוך בנו, ולקבל ציפור Kurzgesagt אישית בתמורה, זה יעזור לנו מאד. ביססנו חלק גדול מהסרטון הזה על שני ספרים טובים מאד: "The rise of the robots", ו-"The second Machine Age" תמצאו קישורים לשניהם בתיאור הוידאו, מומלץ בחום. בנוסף, יש לנו פוסטר רובוטים קטן, תוכלו לקנות אותו והרבה דברים אחרים בחנות ה-DFTBA שלנו. הסרטון הזה הוא חלק מסדרה גדולה יותר על הדרך בה טכנולוגיה כבר משנה ועוד תשנה את חיי האדם לנצח. אם אתם רוצים להמשיך לצפות, יש לנו כמה רשימות צפייה.

DOWNLOAD SUBTITLES: