LIFE BEYOND: Chapter 1. Alien life, deep time, and our place in cosmic history (4K)

LIFE BEYOND: Chapter 1. Alien life, deep time, and our place in cosmic history (4K)

SUBTITLE'S INFO:

Language: Turkish

Type: Human

Number of phrases: 179

Number of words: 1630

Number of symbols: 10676

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:01
Protocol Labs Desteğiyle Merakını takip et, İnsanlığın geleceğine öncülük et. İki olasılık bulunur: ya evrende yalnızız, ya da değiliz. İkisi de eşit derecede korkutucu. İki olasılık bulunur: ya evrende yalnızız, ya da değiliz. İkisi de eşit derecede korkutucu. Arthur C. Clarke Zaman içinde, uzaydaki tüm galaksilerin tüm gezegenlerinde, uygarlıklar ne kadar yükseldi, gece gökyüzüne baktı, bizim gördüklerimizi gördü, bizim sorduğumuz soruları sordu? Yalnız mıyız? Dünya, yaşam hikayesindeki tek sahne mi? Cevaplar uzayın ve zamanın uzaklarında bir yerde yatıyor. İlk defa, gerçek nihayet elimizde. Araştırma kim olduğumuzu ve kim olabileceğimizi ortaya çıkaracak. ÖTEDEKİ YAŞAM BÖLÜM 1
02:04
BÖLÜM 1 ŞAFAK Dışarıdaki yaşam arayışında ilk önce içeriye bakmalıyız. Çevremizde gördüklerimiz şaşırtıcı bir karmaşıklık. Bu nasıl mümkün olabilir? Yaşam yaratmak için gerekli olan nedir? Canlı organizmalar kimyasallardan meydana gelir. Büyük kimyasal gruplarından oluşuyoruz ve kimya için ideal koşullar nelerdir? İlk ihtiyacınız olan şey enerjidir. ENERJİ örn. Güneş Işığı, Jeotermal Isı Ama çok fazla değil. İhtiyacınız olan sadece doğru miktar ve gezegenler bunu mümkün kılıyor, çünkü yıldızlara yakındır ama çok fazla değil. Ayrıca büyük bir çeşitlilikte kimyasal elementlere ihtiyacınız var. AĞIR ELEMENTLER örn. Oksijen, Karbon, Sülfür Ve su gibi bir sıvıya ihtiyacınız var. SIVI örn. Su Neden mi? Gazlar, atomlar birbirinin yanından o kadar hızlı geçerler ki birbirlerine bağlanamazlar.
03:36
Katılarda atomlar birbirinden ayrılmazlar. Hareket edemezler. Sıvılarda... Hareket edebilir, molekülleri oluşturmak için bir araya gelebilir ve bağlantı kurabilirler. Sıvı su, evrimi ilerletmek için çok iyidir. Moleküller suda çözünebilir ve daha karmaşık zincirler oluşturabilir. Böyle uygun koşulları nereden bulursunuz? Gezegenler harikadır, ve dünyamızın ilk yılları neredeyse mükemmeldi. DÜNYA 4 MİLYAR YIL ÖNCE Büyük miktarda sıvı su içeren okyanuslar bulundurmak için, yıldızından tam olarak doğru mesafedeydi. Ve bu okyanusların derinliklerinde, yerkabuğundaki çatlaklarda, fantastik kimya gerçekleşmeye başladı, atomlar her türlü egzotik kombinasyonda biraraya geldiler. Tam tarifi hala bir gizem, ama yaşam için malzemeler basit; enerji, organik moleküller ve sıvı su. Erken Dünya'nın denizlerinde bir yerlerde, temel kimya biyolojiye dönüştü, belki de birden fazla kez. İlk hücreler büyük olasılıkla bir zamanlar biyoloji için imkansız olduğu düşünülen koşullarda, sıcak volkanik sularda doğdu.
05:52
Yaşamı yakından inceledikçe, daha fazla aşırı koşullarda geliştiğini gördük. Burada, gezegenimizde mikroplar en düşmanca koşullarda hayatta kalmak için adapte oldular. Kurak çöller, donmuş Himalayalar, okyanus derinliklerinde binlerce ton basınç altında. Bir uzay simülatörü vakumunda, yaşam formları yıllardır gelişiyor oksijen olmadan. Yeni araştırmalar, yaşamın 4 milyar yıl önce Dünya uzaylı ve ölümcül bir yer iken ortaya çıktığını gösteriyor. Gezegen yoğun volkanizma ve 100 milyon yıl süren bir asteroit fırtınası tarafından tahrip edildi. Ancak bu aşırı koşullarda bile, yaşam hızla bir dayanak noktası buldu. Çok hızlı bir şekilde, Dünya oluşumundan sonra soğur soğumaz, yaşamın burada başladığını biliyoruz. Dünya'da çok hızlı olduğu için diğer gezegenlerde de hızlı bir şekilde olacağını düşünüyoruz.
07:39
Dünya'nın hikayesi bize yaşamın evrensel olarak yaygın olabileceğine dair umut veriyor. Bu bize yaşamın hızlı hareket ettiğini, azimli olduğunu ve temel, ortak malzemelerden oluştuğunu öğretiyor. 4 milyar yıllık izolasyondan sonra, kozmik akrabamızı arama çalışmaları nihayet başladı. Suyun olduğu yerde yaşam vardır ve bu yüzden en büyük şansımız Dünya gibi okyanus gezegenleri aramak. Dünya benzeri gezegenleri araştırmamız daha yeni başladı ve bulgular çarpıcı. KEPLER-62F Uzaklık: 1200 Işık Yılı, Boyut: 1.4x Dünya Sıcaklık: ≥ -85ºF (-65ºC), Yaş: ~7 Milyar Yıl Muhtemel Su Gezegeni TRAPPIST-1D Uzaklık: 41 Işık Yılı, Boyut: 0.77x Dünya Yaş: ~7.5 Milyar Yıl, Sıcaklık: ≥ 20ºF (-8ºC) Muhtemel Su Gezegeni TEEGARDEN-B Uzaklık: 12 Işık Yılı, Boyut: 1.07x Dünya Yaş: 2.5 Milyar Yıl, En Düşük Sıcaklık: ≥ 20ºF (-8ºC) Muhtemel Su Gezegeni
08:59
K2-18B Uzaklık: 111 Işık Yılı, Boyut: 2.7x Dünya Sıcaklık: -100 -116ºF (-73 -82ºC) Atmosferik Su Buharı (Doğrulandı) Yüzeyi zar zor aşındırdık. Doğanın sır hazinesinin sonu yok. Galaksinin suyla dolu olduğunu biliyoruz. Organik moleküller ve karmaşık kimyayla dolu. Bu gezegende yaşamın başlaması için gerekli olduğunu bildiğimiz her şey galaksinin her yerinde bolluk içinde var. Kendi gezegenimizde olanlara benzer bir şey diğer gezegenlerde de oldu mu? Ham sayılara baktığımızda, uzaylı yaşamının varlığı neredeyse kaçınılmaz görünüyor. En son veriler, yıldızların 1/4'ünün yaşanabilir bölgelerinde (sıvı su için doğru mesafede) kayalık gezegenlerin bulunduğunu gösteriyor. Sadece Samanyolu galaksisinde, Dünya benzeri 50 milyar gezegen var.
10:39
Tüm evrende, yaşanabilir gezegenlerin olası sayısı ise şaşırtıcı: 100,000,000,000,000,000,000 (YÜZ KENTİLYON) Her ışık parıltısının Dünya benzeri bir gezegeni temsil ettiğini hayal edin. Hepsini görmek için bu animasyonu milyarlarca yıldan fazla izlemeniz gerekirdi. Her birinin dünya kadar zengin ve eşsiz bir geçmişi var. Trilyonlarca ve trilyonlarca kimyasal çorba, çok uzun zamandır pişiyor. Gözlemlenebilir evrende, dünya üzerindeki tüm plajlardaki kum tanelerinden daha fazla yaşanabilir dünya kütleli gezegen bulunuyor. Bu dünya bolluğu arasında, pek çoğu bildiğimiz yaşam için ölümcül olacak. Yaşanabilir bölgede, zehirli gazlarla boğulmuş, donmuş ve kavrulmuş gezegenler olacak.
12:51
Birçoğunun sıcaklık dengesi için kritik olan bir atmosferi bulunmayacak veya ölümcül olacaktır. Bir zamanlar yaşamı desteklediği düşünülen Venüs, şimdi ezici, zehirli bir atmosfer tarafından sterilize ediliyor. Ama hayat yaşanabilir bölgeyle sınırlı olmayabilir. Yıldızlarının sıcaklığından uzakta, dev gaz gezegenlerinin uyduları yaşam için gizli vahalar olabilir. Enerjileri yıldız ışığından değil, yer çekiminden geliyor. (Ev sahibi gezegenin sarsıcı itiş ve çekişi.) Buzul Enceladus tümüne sahip: yaşamın kimyasını püskürten hidrotermal bacaları ile büyük bir yeraltı okyanusu. Titan özellikle çekici. Merkür'den daha büyük ve metan gölleri ile organik bileşiklerle kaplı. 2026'da NASA Titan'a insansız bir hava aracı göndermeyi planlıyor.
14:31
Sadece galaksimizde 100 trilyon öte uydu olabilir. (Gezegen sayısından 100 kat fazla) Hatta bazıları dünya büyüklüğünde olabilir, atmosferleri ve yüzey suyu ile. Yaşam bulmak için bu kadar çok gezegen olduğu için, bir keşif yapmamız an meselesi gibi görünüyor. Bazıları çoktan bulduğumuzu düşünüyor. 30 Haziran 1976'da, Mars'taki Viking iniş aracı hala açıklanmayı bekleyen bir şey buldu. Besin enjekte edildikten sonra, Mars toprak örnekleri tıpkı Dünyadaki topraklar gibi radyoaktif gazı dışarı attı. STERİLİZE TOPRAK / KALİFORNİYA TOPRAĞI / MARS TOPRAĞI Bu sinyal doğal bir fenomen miydi yoksa uzaylı biyolojisiyle ilk karşılaşmamız mı?
15:50
Mars'ta ya da Güneş Sistemi'nin herhangi bir başka bedeninde sadece bir bakterinin bulunması evrim zincirinin tamamının kozmik, kimyasal ve biyolojik olarak her yerde iş başında olduğunu gösterir. Bu durumda, evrenin herhangi bir yerinde yaşamın yaratılması istisnadan çok kural olacaktır. Eğer yaşamıhenüz bulamadıysak, bulmamız uzun sürmeyebilir. NASA bilim adamları artık keşfin eşiğinde olduğumuzu düşünüyorlar. Tüm hayatımız boyunca Güneş Sistemi'ndeki diğer cisimlerde yaşam olduğunu anlayacağız. Bunun dünya üzerindeki yaşamın evrimi üzerindeki etkilerini anlayacağız. Diğer yıldızların etrafında, atmosferlerinde yaşanabilirlik belirtileri görüyoruz diyebileceğimiz gezegenler bulacağız. Bunların hepsi önümüzdeki 10 ila 20 yıl içinde olacak. Ne kadar heyecan verici değil mi? İnsanların bin yıldır merak ettiği şeylerin eşiğindeyiz: "Yalnız mıyız?"
17:21
Ve artık bunu keşfetmenin eşiğindeyiz! Eğer orada bir yerlerde yaşam bulursak, kendimiz hakkında ne keşfedeceğiz? Dünya yaşam hikayesinde hangi bölümde? Evren yaklaşık 14 milyar yaşında. Ve galaksimiz 12 milyar yaşında. Yani evrende, gezegenimizdeki yaşamdan çarpıcı biçimde daha gelişmiş bir yaşam olabilir. Dünya kozmik sahnede geç mi kaldı? Yaşam ne kadar eski olabilir? İlk birkaç milyon yılı boyunca, evren bildiğimiz yaşam için fazla sıcaktı. Ortam sıcaklığı bir insanı canlı canlı kaynatırdı. Evren yaşam için yeterince soğuduğunda, hiçbir yıldız veya gezegen yoktu. Sadece çok büyük hidrojen bulutları vardı.
19:17
70 milyon yıl sonra, yerçekimi bu bulutları ele geçirdi ve onları ilk nesil yıldızlara dönüştürdü. İlk yıldızlar büyük ve parlaktı, ama onların yükselişini izleyecek bir yaşam yoktu. Hayati ağır elementler hala sıcak yıldız çekirdeklerinde dövülmekteydi. Büyük patlama bile onları yaratacak kadar sıcak değildi. Büyük patlamada yaratılan elementler yalnızca hidrojen, helyum ve biraz lityumdu. Hayatı yaşanabilir kılan her şey büyük patlamada yaratılmadı. Yaratıldıkları tek yer yıldızın ateşli çekirdeği ve onları vücudunuza sokmanın tek yolu... Yıldızların patlayacak kadar nazik olması. İlk orta büyüklükteki yıldızların patlayıcı ölümü, evreni yaşam için gerekli malzemelerle tohumladı. Bu kez küllerinden, etraflarında dans eden kayalık gezegenlerle birlikte, ikinci nesil güneşler doğdu. İşte o an: yaşam için ham maddeler, 13.7 milyar yıl önce, ilk kez bir araya geldi.
21:11
Bazıları yaşam koşullarının daha da erken, yaratılışın sıcak parıltısında var olduğuna inanır. Büyük patlamanın ısısı söndükçe, evren dengeli bir dönemden geçti. Zaman başladıktan yaklaşık 15 milyon yıl sonra, ortam sıcaklığı 24º 'ye ulaştı. Milyonlarca yıl boyunca, tüm yönlerde sıcaktı, Dünya üzerinde sonsuz bir yaz günü gibi. Teoride, yıldızlar ve gezegenler uzayın aşırı yoğun olduğu bu bölgelerinde oluşmuş olabilir. Eğer böyle bölgeler bulunduysa, sıvı su herhangi bir yıldızdan uzaktaki gezegenlerde bile bolca akabilirdi. Bu yaşamın şafağı olabilir miydi? Büyük patlamanın sıcaklığından beslenen uzaylı varlıklar var mı? Dışarıda bir yerlerde, neredeyse evrenin kendisi kadar eski yaşam olan bir gezegen olabilir.
22:52
10 milyar yıllık bir başlangıçla evren, bizimkinden çok daha gelişmiş yaşamla dolu olabilir. Onlarca yıllık araştırmaya rağmen, uzaylı yaşamına dair hiçbir iz doğrulanmadı, zeki ya da başka türlü. Peki herkes nerede? Gerçekten yalnız olabilir miyiz? Belki ilkel yaşam yaygındır, ama zeki yaşam son derece nadirdir. Belki de uzay uygulanabilir iletişim için çok büyüktür. Belki de biz ilkiz. Genişleyen bir yaşam tarihinin açılış sahnesi olabilir miyiz?
24:44
Evren genç ve gezegenlerin büyük çoğunluğu henüz doğmadı. Yaşam için malzemeler başka bir 100.000.000.000.000 yıl içinde gelişiyor olacaktır. Bu açıdan şafak biziz: yaşam senfonisinde açılış melodisi. Dünya'da Yaşam / Son Yıldızın Ölümü: 100 Trilyon Yıl Bizden çok sonra ne gelebilir? Kırmızı cüce yıldızlar 10 trilyon yıl yaşayabilirler, gezegenlerini uzun yıllar boyunca yıldız ışığıyla yıkayabilirler. Koşullar geniş bir süre için istikrarlı olduğu bu zaman ölçeklerinde yaşam çok daha olasıdır. Bu yıldızlara yakın yaşayan her canlı, neslini tükenme tehlikesi altında bırakan şiddetli güneş patlamalarıyla mücadele etmesi gerekir. Bu gezegenlerin çoğunun bir yüzeyi güneşe kalıcı olarak maruz kalmış, diğer tarafı güneşten uzakta donmuş olacaktır.
26:33
Ama Dünya'nın bize öğrettiği gibi, yaşam son derece uyum sağlayabilmektedir. Evrimleşmek için trilyonlarca yıl varken yaşam hangi formları alabilir? Bir gün, yaşam hikayesi bir şekilde sona erecek. Eğer bu hikayenin ilk bölümüysek, yaşam meşalesini geleceğe taşıma şansımız var demektir. Ve eğer biyoloji gelecekte de devam ederse, o zaman ayrıcalıklı bir anda yaşarız. Sonraki bölümlerinde, evren çok farklı görünecektir. Uzay-zamanın genişlemesi uzak yıldızları görünmez yapacak ve gece gökyüzü karanlığa gömülecek. Belki de uzak gelecekteki yaşam merak edecek: Evrenin parlak ilk günlerinde yaşamak nasıl bir şeydi?
28:37
Cevabı bilecek kadar şanslıyız. Tek yapmamız gereken yukarı bakmak. Çeviri Yavuz Bulut "Nervy" MELODYSHEEP TARAFINDAN HAZIRLANDI ÖTEDEKİ YAŞAM Ötedeki Yaşam'ın sonraki bölümünde: Akıllı yaşam ile temas kurmak. Evrenin sonunda hayatta kalmak. Uzaylı yaşamının fiziği ve daha fazlası. Amara.org topluluğu tarafından hazırlanan altyazılar

DOWNLOAD SUBTITLES: