LIFE BEYOND: Chapter 1. Alien life, deep time, and our place in cosmic history (4K)

LIFE BEYOND: Chapter 1. Alien life, deep time, and our place in cosmic history (4K)

SUBTITLE'S INFO:

Language: Polish

Type: Human

Number of phrases: 208

Number of words: 2323

Number of symbols: 13551

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:00
Wspierany przez Protocol Labs Podążaj za swoją ciekawością. Poprowadź ludzkość do przodu. Istnieją dwie możliwości: albo jesteśmy sami we Wszechświecie ... albo nie. Obie są równie przerażające. Obie są równie przerażające. Arthur C. Clarke " Przez cały czas... " " na wszystkich planetach, we wszystkich galaktykach w kosmosie. " " Wszystkie cywilizacje, które powstały, " " spoglądały w nocne niebo. " " Widziały to, co my. " " Zadały te same pytania, co my. " Czy jesteśmy sami? Czy Ziemia jest jedynym rozdziałem w historii życia? Odpowiedzi znajdują się gdzieś w odległej przestrzeni - i odległym czasie. Po raz pierwszy prawda jest w końcu na wyciągnięcie naszej ręki. Poszukiwanie ujawni, kim jesteśmy i kim możemy się stać. GRANICE ŻYCIA ROZDZIAŁ PIERWSZY ROZDZIAŁ PIERWSZY Świt
02:11
W poszukiwaniu życia pozaziemskiego, wpierw powinniśmy rozejrzeć się dookoła nas samych. " To, co widzimy dookoła nas, to oszałamiająca złożoność. " " Jakim cudem jest to możliwe? " Co jest wymagane do stworzenia życia? " Organizmy żywe powstają wskutek procesów chemicznych. " " Jesteśmy ogromnymi pakunkami chemikaliów. " " Jakie są idealne warunki dla zachodzenia procesów chemicznych? " " Cóż, po pierwsze, potrzeba energii. " I - ENERGIA np. światło słoneczne, ciepło geotermalne " Ale nie za dużo. " " To, czego potrzeba, to właściwa ilość i okazuje się, że planety są w sam raz, " " ponieważ znajdują się w pobliżu gwiazd, ale nie za blisko. " " Wymagana jest też spora różnorodność pierwiastków. " II - CIĘŻSZE PIERWIASTKI np. tlen, węgiel, siarka " Oraz, wymagana jest ciecz, którą jest woda. " III - CIECZ np. woda " Dlaczego? " " Cóż, w gazach, atomy wymijają się tak szybko, że nie są w stanie się o siebie zaczepić. " " W ciałach stałych, atomy są ściśnięte. "
03:39
" Nie mogą się przemieszczać. " " W cieczach... " " atomy mogą się przemieszczać, skupiać się i łączyć się ze sobą, tworząc w ten sposób cząsteczki. " " Woda jest znakomitą substancją do zastartowania procesu ewolucji. " " Cząsteczki mogą się w niej rozpuszczać i tworzyć bardziej złożone łańcuchy. " " A więc, gdzie należy szukać takich złotowłosych warunków? " " Cóż, planety są wspaniałe, " " a nasza wczesna Ziemia była prawie doskonała. " ZIEMIA 4 miliardy lat temu " Znajdowała się w odpowiedniej odległości od swojej gwiazdy, aby posiadać ogromne oceany wody. " " I głęboko pod powierzchnią tych oceanów, przy pęknięciach w skorupie ziemskiej, " " zaczęło dochodzić do fantastycznych przemian chemicznych. " " Atomy łączyły się na różne, niespotykane dotąd sposoby. " Dokładna receptura wciąż pozostaje zagadką, lecz składniki do powstania życia są proste - energia, cząsteczki organiczne i woda. Gdzieś w morzach wczesnej Ziemi, prosta chemia przeszła w biologię - prawdopodobnie nie pierwszy raz. Pierwsze komórki najprawdopodobniej powstały w gorących wodach wulkanicznych, w warunkach niegdyś uważanych za niemożliwe dla życia.
05:52
Im dokładniej badamy życie, tym w coraz to bardziej niegościnnych miejscach je odnajdujemy. " Tu, na naszej planecie, mikroby przystosowały się do przetrwania w najsurowszych warunkach. " " Na jałowych pustyniach, w zlodowaconych Himalajach. W rowach oceanicznych pod ciśnieniem tysięcy ton. " " W próżni kosmicznego symulatora, formy życia, kwitły przez lata, bez dostępu do tlenu. " Nowe wyniki badań wskazują, że życie wyłoniło się przed 4 miliardami laty, kiedy to Ziemia była obcym i nieprzyjaznym miejscem. Planeta była pustoszona przez intensywny wulkanizm oraz burzę asteroid, która trwała przez 100 milionów lat. Lecz nawet w tak ekstremalnych warunkach, życie szybko odnalazło ostoję. " Bardzo, bardzo szybko... " " jak tylko Ziemia zdołała się ochłodzić po jej uformowaniu. " " Wiemy, że życie rozpoczęło się w tym okresie. " " Ponieważ na Ziemi do powstania życia doszło tak szybko, " " wierzymy, że na innych planetach też może szybko do tego dochodzić. "
07:39
Historia Ziemi daje nam nadzieję, że życie może być powszechne we Wszechświecie. Uczy nas, że życie jest impulsywne i wytrwałe, lecz stworzone z podstawowych, powszechnych składników. Po 4 miliardach lat odizolowania, poszukiwania naszych kosmicznych krewniaków wreszcie się rozpoczynają. Tam, gdzie jest woda, jest też życie - więc naszą najlepszą szansą jest poszukiwanie wodnych światów podobnych do Ziemi. Nasze poszukiwania planet podobnych do Ziemi dopiero co się rozpoczęły, lecz pomimo to dotychczas odkryte światy są naprawdę kuszące. KEPLER 62F KEPLER 62F Odległość: 1200 lat świetlnych ; Rozmiar: 1,4x Ziemi ; Temperatura: ≥ -65ºC ; Wiek: ~7 miliardów lat. Prawdopodobnie wodny świat. TRAPPIST-1D TRAPPIST-1D Odległość: 41 lat świetlnych ; Rozmiar: 0,77x Ziemi ; Wiek: ~7,5 miliarda lat ; Temperatura: ≥ -29ºC Prawdopodobnie wodny świat. TEEGARDEN-B TEEGARDEN-B Odległość: 12 lat świetlnych ; Rozmiar: 1,07x Ziemi ; Wiek: 2,5 miliarda lat ; Temperatura Minimalna ≥ -7ºC Prawdopodobnie wodny świat. K2-18B K2-18B Odległość: 111 lat świetlnych ; Rozmiar: 2,7x Ziemi ; Temperatura: -73 - 46ºC Potwierdzono istnienie pary wodnej w atmosferze.
09:11
To jedynie wierzchołek góry lodowej. Skarbnica natury jest wręcz bezdenna. " Wiemy, że nasza galaktyka jest obfita w wodę. " " Jest obfita w związki organiczne oraz złożoną chemię. " " Wszystkie substancje niezbędne w procesie powstawania życia na naszej planecie " " występują powszechnie w naszej galaktyce. " " Czy podobny scenariusz mógł rozegrać się na innych planetach? " Z matematycznego punktu widzenia, istnienie obcego życia jest niezaprzeczalne. Najnowsze dane wskazują, że prawie 1/4 gwiazd posiada planety skaliste orbitujące w strefie życia - tam, gdzie woda może istnieć w stanie ciekłym. W samej naszej galaktyce, Drodze Mlecznej, to ~50 miliardów światów podobnych do Ziemi. W całym Wszechświecie, liczba planet możliwych do zamieszkania jest oszałamiająca: 100,000,000,000,000,000,000.
10:55
Wyobraź sobie, że każdy z błysków reprezentuje planetę podobną do Ziemi. Musielibyśmy oglądać tę animację przez kolejne miliard lat, aby je wszystkie zobaczyć. Każda z nich posiadająca historię równie bogatą i wyjątkową, jak ta Ziemi. Miliardy miliardów chemicznych zup, gotujących się przez eony. " W całym obserwowalnym Wszechświecie jest więcej planet możliwych do zamieszkania o masie zbliżonej do Ziemi " " niż jest wszystkich ziarenek piasku na wszystkich plażach Ziemi. " Pośród tej obfitości światów, wiele z nich będzie zabójczych dla życia, jakie znamy. Napotkamy planety znajdujące się w strefie życia, które będą spalone, skute lodem, bądź spowite toksycznymi gazami. Wiele z nich nie będzie posiadało atmosfery, niezbędnej do regulacji temperatury, albo będą posiadały atmosferę, która jest dla nas zabójcza. Wenus, uważana za niegdyś będącą w stanie podtrzymywać życie, jest obecnie sterylizowana przez przygniatającą, toksyczną atmosferę.
13:20
Ale życie wcale nie musi się ograniczać do strefy życia. Daleko od ciepła ich gwiazdy, księżyce gazowych gigantów są być może ukrytymi oazami życia. Energia pochodzi nie z gwiazdy, lecz z grawitacji - siły pływowe planety macierzystej. Lodowy Enceladus ma wszystko: ogromny podpowierzchniowy ocean z kominami hydrotermalnymi, dającymi początek życiowym procesom chemicznym. Tytan jest szczególnie intrygujący - większy od Merkurego, upstrzony jeziorami metanu oraz związkami organicznymi. W 2026, NASA planuje wysłać drona na Tytana w celu poszukiwania oznak życia w jego dolinach i kraterach. W samej naszej galaktyce może istnieć 100 miliardów księżyców pozasłonecznych - 100 razy więcej niż samych planet. Niektóre z nich mogą być rozmiarów Ziemi, z atmosferami i wodą na powierzchni. Z taką ilością miejsc do odkrywania życia, zdaje się być to jedynie kwestią czasu, nim dojdzie do odkrycia.
14:52
Niektórzy uważają, że już je odkryliśmy. 30 Lipca, 1976, sonda Viking natknęła się na Marsie na coś, co wciąż pozostaje zagadką. Po wstrzyknięciu substancji odżywczych, próbki marsjańskiej gleby wyprodukowały charakterystyczny radioaktywny gaz, typowy dla ziemskiej gleby. [Gleby: WYSTERYLIZOWANA; KALIFORNIJSKA; MARSJAŃSKA] [Wykres: ↑ radioaktywność ; → czas ] [Soli od wstrzyknięcia; Upływ czasu w Solach] { 1 Sola = 1 doba marsjańska } Czy ten znak był jedynie zjawiskiem naturalnym, czy też naszym pierwszym kontaktem z obcą biologią? " Odkrycie zaledwie jednej bakterii na Marsie, lub na jakimkolwiek innym ciele w Układzie Słonecznym " " znaczyło by, że całe łańcuchy ewolucyjne: kosmiczne, chemiczne, czy biologiczne, wszędzie działają w identyczny sposób. "
16:08
" W takim wypadku, powstawanie życia gdziekolwiek we Wszechświecie " " byłoby bardziej zasadą, niż wyjątkiem. " Jeśli do tej pory nie natknęliśmy się na ślady życia, to długo to nie potrwa, nim je znajdziemy. Naukowcy z NASA uważają, że jesteśmy na skraju odkrycia. " Jeszcze za naszego wspólnego życia w końcu zrozumiemy " " że życie znajduje się na innych ciałach naszego Układu Słonecznego. " " Pojmiemy wynikające z tego implikacje, również wpływające na ewolucję tutaj, na Ziemi. " " Będziemy odnajdywać planety orbitujące wokół innych gwiazd " " oraz będziemy mogli w stanie identyfikować cechy atmosfery sprzyjającej życiu. " " To wszystko wydarzy się za najbliższe 10, 20 lat. " " Czyż to nie ekscytujące? " " Jesteśmy u progu znalezienia odpowiedzi na pytania, nad którymi ludzie myśleli przez milenia: "Czy jesteśmy sami?" " " I oto jesteśmy u progu udzielenia odpowiedzi na nie. " Jeśli gdzieś tam napotkamy życie, to co nowego odkryjemy mówiącego o nas samych? Jaki rozdział w historii życia stanowi Ziemia?
17:48
" Wszechświat ma prawie 14 miliardy lat, " " a nasza galaktyka ma mniej więcej 12 miliardów lat. " [13,8 miliardów lat ] [ Wielki Wybuch ; dzień obecny ; życie na Ziemi, 4 miliardy lat temu] [13,8 miliardów lat ] [ Wielki Wybuch ; dzień obecny ; życie na Ziemi, 4 miliardy lat temu] " Zatem, gdzieś tam może istnieć życie znacznie bardziej zaawansowane, " [13,8 miliardów lat ] [ Wielki Wybuch ; dzień obecny ; życie na Ziemi, 4 miliardy lat temu] " niż życie, które mamy tutaj na Ziemi. " [13,8 miliardów lat ] [ Wielki Wybuch ; dzień obecny ; życie na Ziemi, 4 miliardy lat temu] Czy Ziemia jest spóźnialska w skali kosmicznej? Jak stare może życie być? [ lat temu ] Przez swoje pierwsze kilka milionów lat, kosmos był zbyt gorący dla życia, jakie znamy. Temperatura otoczenia ugotowałaby nas żywcem. Kiedy wreszcie było wystarczająco chłodno dla życia, nie było wtedy ani gwiazd, ani planet. Jedynie gigantyczne obłoki wodoru. Po upływie 70 milionów lat, grawitacja pochwyciła te obłoki i przekształciła je w pierwszą generację gwiazd.
19:45
Pierwsze gwiazdy były jasne i masywne, jednak nie było żadnego życia, które mogłoby obserwować ich narodziny. Istotne pierwiastki były wytwarzane w ich rozpalonych jądrach. Nawet sam Wielki Wybuch nie był dość gorący, aby je stworzyć. " Jedyne pierwiastki stworzone w Wielkim Wybuchu to wodór, hel i śladowe ilości litu. " " Wszystkie te pierwiastki, które są niezbędne dla życia - te pierwiastki nie powstały w Wielkim Wybuchu. " " Jedyne miejsce, gdzie powstawały, to rozgrzane jądra gwiazd, " " a jedyny sposób, w jaki mogły one się dostać do twojego ciała, to fakt, że gwiazdy były na tyle miłe, by eksplodować. " Wybuchowa śmierć pierwszych gwiazd średniej wielkości rozsiała po kosmosie składniki życia. Z ich popiołów powstała druga generacja gwiazd - tym razem ze skalistymi planetami, tańczącymi dookoła nich. Oto ten moment: po raz pierwszy, wszystkie surowe składniki życia w jednym miejscu, ~13,7 miliarda lat temu. [ 13,8 miliardów lat ; życie staje się możliwe ] [ 13,8 miliardów lat ; życie staje się możliwe ] [ Wielki Wybuch ; dzień obecny ] Niektórzy wierzą, że warunki sprzyjające życiu istniały nawet wcześniej, w cieple poświaty stworzenia.
21:25
Kiedy to gorąc Wielkiego Wybuchu stopniowo rozpraszał się, Wszechświat przeszedł przez erę złotowłosej. Jakieś 15 milionów lat po początkach czasu, temperatura otoczenia osiągnęła przyjemne 24ºC. Przez miliony lat było ciepło w każdym kierunku, niczym niekończący się letni dzień na Ziemi. W teorii, gwiazdy i planety byłyby w stanie się formować tak wcześnie, w hipotetycznych, ultra-gęstych regionach kosmosu. Jeśli takie regiony istniały, to woda mogła płynąć w obfitości, nawet na samotnych planetach, daleko od gwiazd. Czy to mógł być ten świt życia? Obce istoty czerpiące energię z ciepła pozostałego po Wielkim Wybuchu? Gdzieś tam może istnieć planeta, z życiem niemal tak starym, jak sam Wszechświat. Z 10 miliardowo letnim, przedwczesnym startem, Wszechświat może tętnić życiem znacznie bardziej zaawansowanym niż nasze.
23:05
Pomimo dekad poszukiwań, nie udało się potwierdzić żadnego śladu życia pozaziemskiego, czy to inteligentnego, czy też nie. Więc gdzie są wszyscy? Czy naprawdę jesteśmy sami? Być może życie prymitywne jest powszechne, lecz inteligencja jest niezmiernie rzadka. Być może kosmos jest po prostu zbyt rozległy dla realnej komunikacji. Albo, może jesteśmy pierwsi. Czy moglibyśmy być pierwszym rozdziałem w rozłożystej historii życia? [ życie na Ziemi ] [ 13,8 miliardów lat ] [ życie na Ziemi ] [ ... miliardów lat ] [ życie na Ziemi ]
24:44
Wszechświat jest młody, i spora większość planet ma się jeszcze narodzić. Składniki życia będą się gotować jeszcze przez kolejne 100,000,000,000,000 lat [ ... bilionów lat ] Z tej perspektywy, jesteśmy świtem. Pierwszą melodią w symfonii życia. [ ... bilionów lat ] [ śmierć ostatniej gwiazdy, ~100 bilionów lat ] [ 100 bilionów lat ] [ życie na Ziemi ] [ śmierć ostatniej gwiazdy, ~100 bilionów lat ] Co nadejdzie na długo po nas? Gwiazdy typu czerwony karzeł mogą dożywać do 10 bilionów lat, otulając swoje planety światłem przez całe eony. Życie jest znacznie bardziej prawdopodobne w tych skalach czasu, gdzie warunki są stabilne przez długie okresy czasu. Wszystkie istoty żyjące w bliskiej odległości tych gwiazd musiały by się liczyć z gwałtownymi rozbłyskami słonecznymi, które stale zagrażały by ich wyginięciem. Wiele z tych planet będzie pływowo zablokowanych - jedna strona stale zwrócona ku gwieździe, druga zamrożona w ciemnościach.
26:33
Ale, jak nauczyła nas Ziemia, życie jest niezwykle przystosowawcze. Jakie formy może przyjąć życie, które miało do dyspozycji biliony lat ewolucji? Pewnego dnia, w pewien sposób, historia życia dobiegnie końca. Jeśli jesteśmy pierwszym rozdziałem tej historii, mamy niepodważalną okazję dzierżyć pochodnię życia daleko w przyszłość. A jeśli biologia przetrwa do dalekiej przyszłości, to żyjemy w uprzywilejowanym momencie. W dalszych rozdziałach, Wszechświat będzie wyglądał na zupełnie inny. Rozszerzanie się czasoprzestrzeni spowoduje, że odległe gwiazdy staną się niewidoczne, a nocne niebo spowije mrok. Być może, życie w odległej przyszłości będzie się zastanawiać: Jak to było żyć we wczesnych i jasnych latach Wszechświata? Jesteśmy na tyle szczęśliwi, że znamy odpowiedź na to pytanie.
28:48
Jedyne, co musimy zrobić... to spojrzeć w górę. Stworzone przez MelodySheep Polskie napisy: Killkor Wspierane przez Protocol Labs Głosów użyczyli: Specjalne podziękowania dla: GRANICE ŻYCIA Następnie, w Granicach Życia: Nawiązywanie kontaktu z inteligentnym życiem. Przetrwanie końca Wszechświata. Fizyka życia pozaziemskiego, i więcej. Napisy stworzone przez społeczność Amara.org

DOWNLOAD SUBTITLES: