MULTISUB【山河令 Word Of Honor】EP16 | 张哲瀚龚俊仗剑江湖,执手天涯 | 张哲瀚/龚俊/周也/马闻远/孙浠伦/陈紫函/寇振海/黑子 | 古装武侠片 | 优酷 YOUKU

MULTISUB【山河令 Word Of Honor】EP16 | 张哲瀚龚俊仗剑江湖,执手天涯 | 张哲瀚/龚俊/周也/马闻远/孙浠伦/陈紫函/寇振海/黑子 | 古装武侠片 | 优酷 YOUKU

SUBTITLE'S INFO:

Language: Polish

Type: Human

Number of phrases: 604

Number of words: 2866

Number of symbols: 14866

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:28
♪ Poproś o miecz i nóż i pozbądź się rozgoryczenia ♪ ♪ Boję się, że nowe i stare urazy dodadzą mi zmartwień ♪ ♪ Zapytaj o taktykę i każdy ruch, by zobaczyć, kto jest bardziej doświadczony ♪ ♪ Los się zmienia i nie można go przewidzieć ♪ ♪ Zapytaj o drogę i podróż przed nami ♪ ♪ Gdzie jest moja bratnia dusza? ♪ ♪ Zapytaj deszcz i czyste niebo o zamęt w moim umyśle ♪ ♪ Stań twarzą do księżyca każdego dnia i nocy ♪ ♪ Poproś kwiaty i liście o ich doskonałe kolory ♪ ♪ Szczęście i ból trwają krótko, ile wiosen nam jeszcze zostało? ♪ ♪ Zapytaj jesień i zimę o śnieżycę co wciąż trwa ♪ ♪ Tęcza łatwo się rozprasza, ale dni są trudne do zniesienia ♪ ♪ Nikt nie wie, dlaczego kwiat wcześniej zakwita ♪ ♪ Niebo z nas nie drwi, ty też się zestarzałeś ♪ ♪ Świat wojowników jest mały, ale reszta świata jest ogromna ♪ ♪ Zapomniałem o tych, którzy odeszli ♪ ♪ Nikt nie wie, dlaczego kwiat wcześniej więdnie ♪ ♪ Niebo nie czuje smutku, ty też się zestarzałeś ♪ ♪ Bohaterowie umarli, a czasu zostało niewiele ♪
01:30
♪ Zapomniałem o tych, którzy odeszli ♪ [Word of Honor] [Odcinek 16] Całe życie ciężko pracowałem i nie jestem nic winien ani bogom, ani moim braciom z Jianghu! A teraz wpadłem w pułapkę i nie mam możliwości, by się wytłumaczyć. Moje sumienie jest czyste! Możecie mi wierzyć. A jeśli nie wierzycie, nie mam już nic do dodania! Dokładnie! Mój najstarszy brat nie ma nic do ukrycia. Jeśli mu nie wierzycie, to walczcie z nami! No dalej! Tu jestem. Chodźcie po mnie! [Świat jest niczym pustynia] Jeśli mój brat dziś umrze, to ja razem z nim! Nie wierzę, że ta wasza zbieranina jest w stanie pokonać Sojusz Pięciu Jezior! Zginiemy z naszym przywódcą! Zginiemy z naszym przywódcą! Świetnie!
03:11
Przekonajmy się, kto wygra tę walkę! Chcecie nas pokonać samą siłą? Nie słyszeliście, że zło nigdy nie pokona dobra? Są tu z nami tysiące bohaterów. Czy balibyśmy się Sojuszu Pięciu Jezior? Mojego syna zabiły duchy z Doliny Duchów. Po co mam dalej żyć? Gao Chong, ty bezwzględny, bezduszny potworze! Zabiję cię! [Sojusz Pięciu Jezior] Bracie Kuan! Mistrzu, nie będziemy ich powstrzymywać? Mistrzu, to bardzo podejrzana sprawa. Myślę, że ktoś wrabia przywódcę Gao. Poza tym ojca tutaj nie ma. Nie powinniśmy, aby... Ruszać! [Jianghu to matecznik bohaterów] Chodźmy. Mistrzu! Czy Gao Chong nie był przypadkiem bliskim przyjacielem Sekty Zefiru i Miecza? Kto by przypuszczał, że oni pierwsi go zostawią? Czemu Gao Chong nie walczy? Co ci przyjdzie z dalszego udawania? Nie, nie mogłem się pomylić. Gao Chong na pewno coś knuje. Do ataku! Do ataku! Pomścimy naszego mistrza! Gińcie! Gińcie! Mistrzu. Chodź ze mną. Puść go! [Świat jest niczym pustynia] Kim jesteś? Jeśli nie jesteś stronnikiem Gao Chonga, to pomogę ci uratować panicza Zhanga.
06:43
Mam gdzieś waszą pomoc! Ty! Do ataku! Cheng Ling, uważaj! Nic ci nie jest? Bracie! Wujku Gao! Wujku Gao! Cheng Ling. Zabierzcie stąd Cheng Linga! Zabierzmy go stąd. [Sekta z Jeziora Tai] [Sojusz Pięciu Jezior] Nie! Shan! Przestańcie wszyscy walczyć! Przestańcie! Stójcie! Starszy bracie, dość już tego. Przegraliśmy. Błagam cię. Oddaj im klucz z barwionego szkła. Drugi bracie! O czym ty mówisz? Piąty bracie! Wciąż nic nie rozumiesz? Pomagasz mu? On przez ciebie zginie! Gao Chong! Uczyniłeś zbyt wiele zła i sam ściągnąłeś na siebie taki koniec. To z twojego powodu reputacja Sojuszu Pięciu Jezior legła w gruzach! Chcesz, by ci wszyscy ludzie zginęli z powodu twoich zbrodni? Oddawaj barwione szkło! Oddawaj barwione szkło! Zamilczcie! Draniu, kto dał ci prawo oczerniać mego starszego brata? Dowody są niepodważalne. Chyba każdy, tu obecny, ma prawo żądać wyjaśnień na temat jego zbrodni? Panie Huang. Gang Żebraków zawsze dotrzymywał danej obietnicy.
11:33
Mam nadzieję, że będzie nam pan dziś świadkiem. Jeśli mój najstarszy brat odda klucz z barwionego szkła, darujecie mu życie. Jestem gotów wyzbyć się wszystkich moich bogactw i razem z nim zostać mnichem. Już nigdy więcej nie będę wtrącać się w sprawy Jianghu. Panie Huang, błagam pana! Drugi bracie! Nie padaj na kolana przed tym podstępnym człowiekiem! Wstawaj! Najstarszy bracie. Pomnik Pięciu Jezior upadł. Sojusz Pięciu Jezior zaraz się rozpadnie. Otrząśnij się, proszę! Pomyśl o Xiao Lian. Chcesz, by dźwigała na swych barkach nasze zbrodnie? Drugi bracie. Wstań. Posłucham cię. Oddam to barwione szkło... Oddam je im! Bracie, nie możesz! Piąty bracie, zaopiekuj się moją córką. Niech ma normalne życie. Najstarszy bracie. Nie możesz! Piąty bracie! Dranie! Uciekliście się do takich podłych metod, tylko po to, by zmusić mnie do oddania klucza z barwionego szkła, nieprawdaż? Wrobił mnie w to podły łajdak i nawet nie mogę się bronić. Dzisiaj, by udowodnić swą niewinność, zrywam moją więź
14:21
z Sojuszem Pięciu Jezior! Klucz z barwionego szkła stanowi zagrożenie dla całego Jianghu. Dzisiaj, żeby je oddalić, zniszczę go! Nie! Nie! [Gao Chong] Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! [Sekta Yueyang] Mistrzu, nie! Wujku Gao! Wujku Gao! Mistrzu! Cheng Ling! Wujku Gao! Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! Mistrzu! Wujku Gao! Wujku Gao! Mistrzu, na pewno wracamy do domu i nie bierzemy udziału w Konferencji Bohaterów? Zgromadzili się dziś na niej wszyscy bohaterowie świata.
17:04
To świetna okazja, by rozsławić nasze imię. Jak moglibyśmy przegapić tak ważne wydarzenie? Poza tym, pan i przywódca Gao jesteście bliskimi przyjaciółmi. Nie powinniśmy... Zamilcz. Postanowiłem, że wracamy. [Mo Huai Yang - Przywódca Sekty Zefiru i Miecza] Cheng Ling, jedz. Dziękuję, mistrzu. Mistrzu, a gdzie jest wujek Wen? Najpierw zjedz. Jest na zewnątrz. Pójdę do niego. Ah Xu. Jestem złym człowiekiem, prawda? Jeśli masz dobre serce, to nie jesteś zły. Czy tylko ty masz prawo oszukiwać innych? To wstyd tak się dąsać, bo ktoś, dla odmiany, oszukał ciebie. Jesteś gorszy od mojego ucznia. Tym razem popełniłem spory błąd. Chciałem się pośmiać z marnej sztuki i aktorów na scenie, ale nie spodziewałem się, że sam biorę udział w tym przedstawieniu. Jak myślisz, przedobrzyłem? Naprawdę, nie brakuje ci tupetu. Zwyczajnie byłeś za głupi, by to ogarnąć. Dowódco Zhou, jesteś taki mądry. Rozumiesz, co się tam wydarzyło? Intryga doskonale się rozwinęła. Ktoś musi działać za jej kulisami. Niekoniecznie jest to jedna osoba. Nie mogę teraz określić, co ostatecznie chcą osiągnąć.
20:12
Nie jest to klucz z barwionego szkła? Nie tylko. Reputacja Gao Chonga legła w gruzach, a Sojusz Pięciu Jezior jest skończony. Niekoniecznie. W przeciwieństwie do Gao Chonga, Zhao Jing w kluczowym momencie zrobił krok w tył. Udawał słabego, a tym samym zdjął z siebie wszelkie podejrzenia. Pamiętam, że w dokumentacji Okna Niebios oprócz przydomka Sai Meng Chang*, (* Postać historyczna, znana z bogactwa.) miał też i drugi: Zhao Xuan De*. (* Postać historyczna, która dążyła do stania się bohaterem.) Wcześniej nie zwracałem na to uwagi. Ale gdy teraz o tym myślę, to całe, pełne płaczu i moralizowania przedstawienie, odegrane w celu zjednania sobie ludzi, było naprawdę doskonałe. Zhao Xuan De? Kto go tak nazwał? To pewnie jakiś okropny człowiek. Prawie taki, jak ty. Jestem okropny? Dobroczyńco Wen. Przecież zawsze byłem dla ciebie miły. Naprawdę? Jakoś nie zauważyłem. Prawdę trudno odkryć, a stworzenie dobrej intrygi wymaga wysiłku. Ale choćby człowiek starał się najdokładniej zaplanować każdy krok, to i tak nie przechytrzy losu. Bardzo łatwo jest zniszczyć najlepszy nawet plan. Wystarczy czyjaś zdrada, albo niespodziewana ulewa.
21:44
Choćby taka konspiracja była, nie wiem jak głęboka, któregoś dnia prawda wyjdzie na jaw. Jeśli masz cierpliwość, by odsłaniać jej kolejne warstwy, na pewno znajdziesz brakujący element. To znaczy, że idealna intryga musi ciągle dostosowywać się do zmieniającej się sytuacji. Ten, kto pociąga za sznurki, musi umieć ją ocenić i w odpowiednim momencie dać impuls do działania. Niełatwo jest odkryć, co kryje się w ludzkim sercu, ale łatwo jest kontrolować ludzką naturę. Ludźmi rządzi bezgraniczna chciwość. To niepodważalna prawda. Bracie Wen. Nie myśl, że rozumiesz ludzką naturę. Najpierw Czterech Mędrców z Anji, potem Gao Chong. Dość już popełniłeś błędów. Upierając się przy nich, tylko sobie zaszkodzisz. Ludzie są chciwi, ale też szlachetni i lojalni. Co właściwie chcesz osiągnąć? Pomożesz mi, jeśli to powiem? Dopiero wtedy będę mógł ci pomóc. Chcę... Chcę, by potwory, które nie należą do tego świata, wyniosły się do piekieł! Gao Chong był na tyle dobrym wojownikiem, że bez problemu by się stamtąd wydostał. Kto by przypuszczał, że się załamie
23:53
i zechce własną śmiercią udowodnić swą niewinność, gdy tylko upadnie Pomnik Pięciu Jezior? Skoro nie żyjesz, to znaczy, że straciłeś wszystko. Ojcze, jesteś taki przewidujący. Świetnie go rozgryzłeś. Silnego człowieka łatwo złamać, a niewinnego łatwo zmieszać z błotem. Gao Chong zbyt wiele lat dźwigał na swych barkach ten ciężar. A ja dwadzieścia lat go rozgrywałem. To była ostatnia kropla, która przelała czarę goryczy. A teraz osiągnąłem to, co chciałem. Szkoda tylko, że nie przebiegło to idealnie. Co takiego? Myślałem, że wszystko wziąłem pod uwagę, ale nie spodziewałem się, że pan Huang mnie oszuka i że Tao Hong i Lv Liu porwą Gao Xiao Lian. Już wysłałem za nimi moich ludzi. Ojcze, mamy zabić Gao Xiao Lian? W żadnym razie. Chcę, by żyła i to w dobrym zdrowiu. Będzie moim trofeum. Im lepiej jej się będzie powodzić, tym bardziej szlachetny się wydam. Dobrze. Dostosuję się. Doskonale sobie poradziłeś.
25:33
Gdybyś nie zastosował czarów, by otumanić Deng Kuana, to byśmy nie poradzili sobie tak łatwo z Gao Chongiem. Niestety, jego uczniowie są bardzo lojalni. Szczególnie Song Huai Ren. Tak dobrze go traktowałem. Nie spodziewałem się, że działa na dwa fronty. Przecież ci mówiłem, że to nie jest dobry człowiek. Ale ty mi nie wierzyłeś. Zostałeś nawet jego ojcem chrzestnym. Kłóciłeś się ze mną z tego powodu i byłeś na mnie zły. A teraz? Sam widzisz. Prawda, że miałem rację? Królu Skorpionie, to ty? Przestraszyłeś mnie. Ojciec kazał ci tu przyjść? Tak. Daj mi barwionie szkło. Chwileczkę. Masz od niego ustne polecenie albo odznakę? Przyszedłem tu osobiście. Czego jeszcze chcesz? Nie możemy pozwolić sobie na błędy. Ojciec kazał mi ukraść to nocą. Nic nie wspomniał, że mam ci to dać. Co powiedziałeś? Nie dam ci tego bez odznaki. Obaj jesteśmy jego zaufanymi pomocnikami. Tylko że... Nieważne, możesz iść.
27:38
Tylko że jeden z nas przeżyje. Czy mógłbym pozwolić komuś zrujnować moje plany? Sam mogę zrealizować swój cel. Prawda, że miałem rację? Dobrze, że zabiłem Song Huai Rena. Bo inaczej, twoje barwione szkło i twoje plany obróciłyby się w pył. Niech ci będzie. Pomyliłem się. Przepraszam. Od dzisiaj jesteś moim jedynym synem. Gdzie jest barwione szkło? To świadczy o tym, jak mi ufasz. Zawsze mam je przy sobie. Skorpionie. Moje życie i mój majątek są w twoich rękach. Na całym świecie ufam tylko tobie. Musisz wykonać jeszcze jedno zadanie. Mów, ojcze. Musimy uspokoić tego durnia, Mu Si Yuana. Możemy go jeszcze potem potrzebować. Ten dureń, Mu Si Yuan, to kiepski wojownik, do tego jest głupi jak but i brzydki. Po co ci on? Skorpionie. Wyobraź sobie stado owiec. Takie owce z reguły są głupie i zbierają się razem. Jeśli jedna owca pójdzie w jakimś kierunku, reszta ruszy za nią,
29:26
nawet jeśli poprowadzi je prosto w legowisko wilków. Sojusz Pięciu Jezior to właśnie takie stado owiec. A Mu Si Yuan to owca, którą wybrałem. Nigdy nie przewiduję aż tyle kroków naprzód, co ty. Cóż, będę musiał po prostu zawsze ciebie słuchać. Jeśli będziemy współpracować, to całe Jianghu i cały świat, prędzej czy później, padną nam do stóp. Uczniu Qin Huai Zhanga, marny z ciebie wojownik, choć biegasz całkiem szybko. Trochę czasu cię szukałem. Znów się spotykamy. O co ci chodzi? Cały czas podążałem za tobą. Tylko że ten osobnik strasznie mi to utrudniał. Zatrzymał mnie i dlatego straciłem cię z oczu. Mistrzu. Cheng Ling. To Ye Bai Yi, pan Ye. A to mój uczeń, Cheng Ling. Wygląda na tępego. Każde następne pokolenie jest gorsze od poprzedniego. Choćby ten chłopiec był, nie wiem jak, głupi i tak będzie lepszy od starych capów, które nie znają dobrych manier. To twój dzieciak? Co? Też jesteś z Dworu Czterech Pór Roku? Wypuśćcie mnie! Kto to? A kogo chcesz tam ujrzeć? Ciebie. Cóż, muszę w takim razie rozwiać twoje nadzieje. Już dobrze. Ty wątły bawidamku,
31:33
ty stary jaszczurze. Za kogo ty się uważasz? Chcesz walczyć? To chodź na dwór. Ah Xu, nie powstrzymuj mnie. Zaczekaj. Chodźmy! Daj spokój. Panie Ye, na dworze pada deszcz. Nie możecie wybrać na walkę lepszego dnia? Bracie Wen. Wypuśćcie mnie. Wypuśćcie mnie. Głuptasie, kogo się tu spodziewałeś? Myślałem, że to siostra Xiao Lian. Cheng Ling. Chcą ją wykorzystać, by zdobyć barwione szkło. Dopóki go nie mają, nie skrzywdzą jej. Mamy czas, by ją uratować. Prawie zapomniałem, że Ah Xu zgubił gdzieś niedoszłą żonę swego ucznia. Oczywiście, że musimy ją uratować. Młody przywódco Long. Bracie Huang. I jak? Tyle się fatygowaliśmy, a wszystko na nic. Przynajmniej mamy dziewczynę. Muszę się zastanowić, czy powinniśmy jej użyć przy negocjacjach z Zhao Jingiem, czy też, by oszukać tego głupca Shen Shena. Kto ma klucz z barwionego szkła? Nikt. Nikt? Ten drań, zanim zginął, powiedział, że go zniszczył. Ja mu nie wierzę. Ale naprawdę nie miał go przy sobie. Jak klucz mógł tak po prostu zginąć?
33:07
Po co więc tak się staraliśmy? Gdzie ciało Gao Chonga? Zabrał je Sojusz Pięciu Jezior? Ciało? Jakie ciało? Te wściekłe psy rozerwały go na strzępy. Ale barwionego szkła rzeczywiście tam nie było. [Pałac Chongwu] Piąty bracie! Piąty bracie! Piąty bracie! Gdzie się wybierasz? Starszy brat niedawno zmarł. Zostawiasz mnie z tym całym bałaganem? A czemu mam zostać? Czy została mi choć krztyna honoru? Gdybym nie wywołał tego całego zamieszania, to nasz brat by nie... Piąty bracie, z całej naszej piątki pozostaliśmy tylko my dwaj. Twoje odejście, oznaczać będzie koniec Sojuszu Pięciu Jezior. Wciąż nie wiemy, gdzie jest Xiao Lian. Starszy brat przed śmiercią polecił mi, bym ją sprowadził całą do domu. Cały Sojusz będzie jej szukać. Yao Zhi też jej szuka. Posłuchaj mnie i nie odchodź. Sojusz nie może pozostać bez przywódcy. Zostań! Lepiej,
34:39
żebym wyjechał. Jeśli znajdę Xiao Lian, zabiorę ją do bambusowego lasu na Górze Dagu i nigdy nie wrócę w to okropne miejsce. Drugi bracie, los Sojuszu Pięciu Jezior spoczywa w twoich rękach. Ja na nic się nie przydam. Przepraszam. Ojcze. Tak po prostu mu darujesz? Barwione szkło... Gao Chong był bardzo chytry. Przewidział, że na Konferencji Bohaterów dojdzie do buntu i bał się, że Shen Shen zginie, dlatego zabrał od niego barwione szkło. Kogo obchodzi, czy to prawda? Pozwól mi go zabić. W żadnym wypadku. Shen Shen musi przeżyć. Jeśli zaczniesz działać na własną rękę, nie obwiniaj mnie potem za moją oziębłość. Dobrze. Musisz zrozumieć moje motywy. Całe życie czekałem na ten sukces. Jeśli żaden dawny przyjaciel nie będzie świadkiem mojej wygranej, to będzie wyglądać tak, jakbym cały czas się ukrywał. Ja mogę być takim świadkiem, ojcze. Ty się nie liczysz. Jesteśmy przecież rodziną. Nie jesteś obcy. Masz. Wszystkie osoby z tej listy muszą zginąć.
36:50
Użyj brutalnych metod i nie pozwól nikomu przeżyć. Skorpionie, chcę, byś zrozumiał, że ludzkim sercem rządzi nie tylko chciwość. A co jeszcze? Ojcze, powiedz, proszę. Strach. Uczniu Qin Huai Zhanga, masz coś do jedzenia? Mam swoje imię. Będę cię nazywać, jak chcę. Przestań pleść bez sensu. Ma pan rację. Tak? Gdzie jedzenie? Co to? Ludzie to jedzą? Cheng Ling. Czy twoja rodzina miała kopię "Początków Chińskiego Pisma", Zwój 40? Chyba tak. Czy jego twarz nie znajdowała się przypadkiem przy symbolu oznaczającym "znienawidzonego przez bogów i demony"? Niedawno słyszałem, jak ktoś poszukiwał prawdy, ale dał się oszukać i nawet pomógł w knowaniach swoim przeciwnikom. Tak wrzeszczysz. Wstydu nie masz? Hej, chłopczyku, wracając do słownika twojej rodziny, jego twarz pewnie była przy symbolu "pośmiewisko", co? Chcesz odkryć prawdę? Myślisz, że sama do ciebie przyjdzie? A w ogóle jej szukałeś? Wiesz, gdzie ją znaleźć? Dasz radę ją znaleźć? Ty! Chętnie wysłuchamy pańskich nauk. Myślicie, że Gao Chong tak starał się sprowadzić tego chłopca tylko po to, by wystękał kilka słów
38:51
na Konferencji Bohaterów? Jego ojciec przewodzi Sekcie Longyuan. To właściwie trupa aktorska. Ale tytuł przywódcy Sekty Longyuan jest teraz nic nie wart. Po co nam on? Stary jaszczurze, przejdź do rzeczy. Po co go złapałeś? Siedź cicho, głupcze! On jest kluczowym człowiekiem. Kluczowym? Nie chcesz wiedzieć, co się stało dwadzieścia lat temu z Rong Xuanem i kluczem z barwionego szkła? Sekta Longyuan jest takim kluczem do przeszłości. Po co mi wiedza o tym, co się stało z Rong Xuanem i kluczem z barwionego szkła? Kiedy będziesz taki stary jak ja, to będziesz wiedział. Odkrycie, kto czego pragnie, nie zawsze jest trudne. ♪ Niebo było szare, gdy przekraczałem rzekę ♪ ♪ W nocy księżyc w mojej miseczce odbija smutek w moim życiu ♪ ♪ Kto pozwolił mi wałęsać się po świecie na końskim grzbiecie? ♪ ♪ Kto jest pijany w swoich snach, ale nie może znaleźć drogi do domu, gdy się obudzi? ♪ ♪ Zimny deszcz składa pocałunek na moim oknie ♪
40:49
♪ Nie mam nic przeciwko nienawiści i oszczerstwom, ale zadurzyłem się w melancholii ♪ ♪ Wiosenny podmuch wiatru ożywia rośliny wzdłuż rzeki ♪ ♪ ale nie może ogrzać mojego zziębniętego serca ♪ ♪ Czy to światełko w tunelu? ♪ ♪ Żałuję, że nie spotkałem cię wcześniej, ale teraz wreszcie się poznaliśmy ♪ ♪ Nie pozwól, by pory roku przeminęły na próżno ♪ ♪ Zrezygnuj z przygód na końskim grzbiecie dla spokojnego życia ♪ ♪ Światła dziesięciu tysięcy rodzin rozświetlają świat ♪ ♪ Przeszłość znika jak dym w czasie burzy piaskowej ♪ ♪ Spędzę resztę mojego życia razem z tobą ♪ ♪ Będę z tobą na zawsze ♪

DOWNLOAD SUBTITLES: