You Are Immune Against Every Disease

You Are Immune Against Every Disease

SUBTITLE'S INFO:

Language: Lithuanian

Type: Human

Number of phrases: 202

Number of words: 1661

Number of symbols: 9571

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:00
Tu nesi žmogus. Tu esi planeta, sudaryta iš maždaug 40 trilijonų ląstelių. Tavęs yra tiek daug, kad jei Tavo ląstelės būtų žmogaus dydžio, Tu būtum 20 Everestų dydžio. Dėl to, Tavo kūnas Tavo mažiesiems ropojantiems gyventojams yra ekosistema, kurioje sodru resursų, ir šilumos, ir erdvės. Puiki vieta gyventi ir turėti šeimą. Ir nors kai kurie iš šių svečių yra laukiami, dauguma nėra. Tavo imuninė sistema yra šios planetos sergėtoja – jėga, turinti apsaugoti Tave nuo pastovaus invazijos pavojaus. Deja, Tavo priešai šiame mažajame pasaulyje turi milžinišką pranašumą. Pasvarstyk kiek pastangų reikia padaryti savęs ir trilijono savo ląstelių kopiją. Pirma, Tau reikėtų susirasti ką nors kas mano, kad Tu esi mielas, eitų į pasimatimus, elgtusi kebliai, ir jei reikalai sueina sudėtingoje harmonijoje, dvi jūsų ląstelės susijungia į vieną. Tada, reikia laukti mėnesius kol ląsteles dauginasi ir dauginasi,
01:12
kol jos galiausiai išleidžiamos į pasaulį kaip žmogus. Ir netgi tada, Tu turėtum tik mažą kopiją, kuri užtruktų dar daugelį metų, iki kol taptu bent kiek naudinga. Bakterija sudaryta iš vienos ląstelės. Ji gali susikurti pilnai užaugusią savęs kopiją per maždaug pusvalandį. Vienas virusas gali virsti į šimtus per kelias valandas, ir į milijardus per kelias dienas. Tavo priešai dauginasi daugelį kartų greičiau nei Tu. Dar blogiau, bakterijai ar virusui Tavo kūnas yra priešiška ekosistema, taikanti atrankinį spaudimą. Dėl to, kad jie pereina iš kartos į kartą taip greitai, ilgainiui, visiškai atsitiktinai, atsiras individas mutavęs ir prisitaikęs kaip tik teisingu būdu, ir galės pasipriešinti Tavo gynybai ir tada vėl greitai daugintis. Kitaip tariant, Tu susiduri su visiškai begaline priešų įvairove ir esi per lėtas, kad neatsiliktum nuo jų evoliucijos. Tai yra blogai. Laimei, Tavo imuninė sistema yra daugmaž pats nuostabiausias dalykas kada nors egzistavęs.
02:12
Ši biologinė sistema – antra pagal sudėtingumą po žmogaus smegenų ir tokia komplikuota, kad iki šiol nesame atradę visų jos paslapčių. Kadangi ji tokia sudėtinga, turime viską supaprastinti ir sutelkti dėmesį į vieną dalyką vienu metu. Jei norėtum sužinoti pilną istoriją, palauk pranešimo vaizdo įrašo pabaigoje! Gerai, tai kodėl mūsų visų nenužudo kažkokios naujos bakterijos ar virusai? Trumpai tariant, Tu iš tikrųjų turi dvi imunines sistemas: įgimtą ir įgytą. Įgimta imuninė sistema pasirengusi nuo pat Tavo gimimo. Ją daugiausiai sudaro bendros paskirties kovotojai, su jais supažindinome praeitame imunines sistemos vaizdo įraše. Įgyta imuninė sistema turi du ląstelių tipus – T limfocitus ir B limfocitus, kurie yra Tavo superginklai ir yra nepaprastai veiksmingi ir mirtini Tavo priešams. Šias ląsteles yra sudėtinga sukurti ir trunka labai ilgai išdėstyti, bet kai jos yra pasiruošę, jos smogia stipriai. Tavo įgyta imuninė sistema yra tokia galinga, nes ji turi
03:15
didžiausią biblioteką visatoje. Šioje bibliotekoje yra atsakymas į viską. Tu turi bent vieną iš šių ląstelių superginklų kovai su juodąją mirtimi, koronavirusu, ir pirmomis mirtingomis bakterijomis, kurios atsiras Marso mieste po šimtmečio. Tai leidžia Tau priešintis bakterijų ir virusų gebėjimui keistis taip greitai. Kaip tai įmanoma? Kad suprastume, kas čia vyksta, turime žengti vieną žingsnį atgal. Visi organizmai žemėje yra sudaryti iš tokių pačių pagrindinių detalių, daugausia baltymų. Baltymai yra gyvybės statybinė medžiaga. Jie gali turėti milijardus skirtingų formų – juos gali įsivaizduoti kaip 3D dėliones detales. Yra milijardai skirtingų dėlionės detalių, iš kurių Tavo priešai gali kurti savo kūnus. Kodėl tai svarbu? Nes baltymai, tam tikra prasme, yra šių mikropasaulių kalba. Ląstelės neturi akių ar ausų, taigi kad galėtų atskirti draugą nuo priešo, jos turi paliesti ir atpažinti ar baltymas priklauso draugui ar priešui.
04:19
Šių baltymų atpažinimui, ląsteles turi daugybę mažų prietaisų, vadinamų receptoriais, kurie gali susijungti su tam tikra dėliones detale, baltymu. Taigi, Tavo ląstelės turi dėliones detales išorėje, kurios gali spragtelėti kartu, arba, kitaip tariant, atpažinti kitas baltymų detales. Kai ląstelė susijungia su baltymu, ir atpažįstą baltyma kaip „priešišką", ląstelė žino, kad turi pulti. Tik jei Tavo ląstelės gali atskirti draugą nuo priešo, gali Tavo imuninė sistema kautis su įsibrovėliais. Tačiau, kadangi yra milijardai skirtingų baltymų detalių, yra ir milijardai priešiškų baltymų detalių. Tai yra viena iš priežąsčių, kodėl mes vis dar sergame ligomis, kaip gripu, kiekvienais metais – gripo virusas mutuoja labai greitai, taigi, taip pat truputi keičiasi ir baltymai sudarantys viruso apvalkalą. Tavo įgimtos imunines sistemos kovotojai daugelį baltymų detalių, priklausančių dažniausioms bakterijoms ir virusams, yra mintinai įsiminę. Dėl to jie ir yra bendros paskirties kovotojai. Bet jie nėra veiksmingi prieš milijardus
05:21
Tavo priešų išsivysčiusių mutacijų ir adaptacijų. Tu vis dar gyvas, nes Tavo įgyta imuninė sistema gali atpažinti tarp vieno ir dešimties milijardų skirtingų baltymų detalių, priklausančių Tavo priešams, ko užtenka būti pasiruošus prieš kiekvieną įmanomą priešą. Kaip tai įmanoma? Kaip gali Tavo imuninė sistema turėti tokią įvairovę limfocitų, kad būtų pasiruošusi prieš kiekvieną įmanomą baltymo detalę? Na, Tavo limfocitai surado būdą sukčiauti: maišyti ir derinti savo pačių genetinį kodą. Taip, jie sukuria stulbinantį skaičių ivarių receptorių. Kaip visa tai veikia yra per daug sudėtinga šiam vaizdo įrašui, bet trumpai tariant, Tavo limfocitai turi leidimą pakeisti mažą dalį savo genetinio kodo atsitiktiniu būdu ir taip sukurti milijardus skirtingų receptorių. Geras būdas tai paiškinti — įsivaizduojant virėjų armiją. Kiekvienas virėjas nori turėti savo įpatingą receptą. Jie turi 100 skirtingų ingredientų iš kurių gali rinktis.
06:21
Šiame palyginime, kiekvienas ingredientas yra viena maža genetinio kodo dalelė. Taigi, kiekvienas virėjas panaudoja kelis atsitiktinius ingredientus ir atsitiktinai juos sumaišo. Galbūt pomidorą, vištieną, ryžius ir pusę svoguno kaip užkandį; zefyrą, pipirus, braškes, ir ketvirtądalį banano kaip desertą. Arba agurką, jautieną, bulves ir dvi morkas; ir šilauoges, šokoladą ir plaktą grietinėlę su žibsneliu cinamono. Netgi su mažais pakeitimais tarp receptų ir tik su 100 ingredientų, įmanoma pagaminti milijardus skirtingų patiekalų. Panašiai, iš mažo pasirinkimo genų dalelių Tavo limfocitai geba sukurti milijardus skirtingų receptorių. Šio procesas yra toks nuostabus, kad jam turėtų priklausyti atskiras vaizdo įrašas, arba atskiras skyrius knygoje. Bet kuriuo atvėju, maišant šias genų daleles, galima sukurti iki 10 milijardų skirtingų kombinacijų. Galų gale, Tu turi milijardus imuninės sistemos ląstelių, iš kurių kiekviena turi bent vieną ypatingą ir unikalų receptorių, arba patiekalą mūsų palyginime, kuris gali atpažinti vieną baltymų detalę.
07:24
Iš viso, Tu turi bent po vieną ląstelę kiekvienam įmanomam priešui. Bet čia, mes susiduriame su pakankamai pavojinga problema – jei Tavo įgyta imuninė sistema gamina ginklus, kurie gali atakuoti kiekvieną įmanomą baltymų detalę visatoje... argi ji nepagamintų ginklų kurie galėtu pulti ir Tavo ląsteles? Taip, tai nutinka visą laiką. Tai tokia pavojinga ir esminė gresmė Tavo gyvybei, kad Tavo kūnas turi visą organą kurio darbas yra būtent šios gresmės stabdymas. Tai – žudymo universitetas Tavo užkrūčio liaukoje. Tavo užkrūčio liauka yra vištienos sparnelio dydžio organas virš širdies ir Tu apie jį turbūt nesi nieko girdėjęs. Tavo užkrūčio liauka yra viena iš priežasčių, kodėl Tavo imuninė sistema silpnėja su amžiumi – pasiekus lytinį brendimą, užkrūčio liauka pastoviai senka. Bet ką būtent daro užkrūčio liauka? Tavo žudymo universitete, Tavo imuninė sistema moko Tavo limfocitus intensyvia ir mirtina programa. Galima sakyti, kad Tavo imuninė sistema parodo jiems visokiausių baltymų detalių, kurios yra naudojamos Tavo ląstelių, kad sužinotų kaip jie reaguoja.
08:28
Kai jaunas limfocitas atpažįstą kūno detalę kaip priešą ir nori ją pulti, ląsteles-mokytojos liepia limfocitui susinaikinti, tada jis yra suvalgomas ir jo medžiagos pernaudojamos. Imuninė sistema yra tokia išranki su šiuo procesu, kad apie 98% Tavo įgytų limfocitų, kurie patenka į žudymo universitetą, ten ir miršta. 2% baigia universitetą, ir gali pradėti tikrąjį Tavęs gynimo darbą. Jei šis procesas nebeveikia ir limfocitai kurie atpažįsta Tavo kūno baltymų detales ištrūksta, gali prasidėti autoimuninė liga; Tavo imuninė sistema pradeda pulti Tavo kūną iš vidaus. Tai, taip pat, istorija kitam kartui. Gerai, apibendrinkime. Tavo imuninė sistema turi dvi dalis. Viena saugo tave nuo pat pirmų dienų, kita – turi didžiausią superginklų biblioteką visatoje, bet turi pirma užsikrauti. Kad sukurtų milijardus skirtingų superginklų, Tavo įgytos imuninės sistemos limfocitai sumaišo dalį savo genetinio kodo ir sukuria kvapą gniaužiančią įvairovę ginklų.
09:29
Tada, jie stoja į žudymo universitetą, kurį sėkmingai pabaigia tik 2%, vien dėl to, kad įsitikintu, jog nepuls tavęs. Tau lieka milijardai skirtingų limfocitų, kurie visi kartu gali apsaugoti tave nuo kiekvieno įmanomo priešo visatoje. Pala sekundėlę. Jei visa tai yra tiesa, kodėl mes išvis susergame? Kodėl nauja liga, kaip COVID-19, galėjo nužudyti milijonus žmonių? Na, viskas, ką ką tik išmokome, yra tik mažas, mažas langelis į nuostabiasias, kasdieninias grumtynes tarp gyvenimo ir mirties vykstančias Tavo kūno viduje. Ir čia slypi tiek daug nepaprastų smulkmenų ir klausimų: Kaip Tavo kūnas randa teisingą ląstelę laiku, kad apsaugotų tave? Kaip Tavo užpuolikai priešinasi ir vis tiek įveikia Tavo imuninę sistemą? Ir kaip dėl visų kitų dalykų, kurie netilpo į šį vaizdo įrašą? Na, šiandien, pagaliau, išleidžiame „Immune – A Journey Into the Mysterious System that Keeps You Alive” parašyta Philipp Dettmer, Kurzgesagt įkūrėjo ir vyriausiojo rašytojo. Visų pirma, turėjome atidėti knygos išleidimą dėl siuntimo bėdų,
10:32
ir dar, nes tiek daug jūsų išankstinai užsisakėte, kad net neturėjome pakankamai kopijų pradinei išleidimo dienai! Labai, labai ačiū jums už tai! „Immune" pasakoja įspūdingą Tavo imuninės sistemos istoriją ir visam laikui pakeis kaip Tu galvoji apie savo kūną, kaip Tu patiri sirgimą ir buvimą sveiku. Ši knyga parašyta taip, kad būtų tiek pat maloni ir lengva suprasti, kaip ir visi Kurzgesagt vaizdo įrašai, bet paneria daug giliau į turinį. Taigi leiskis į kelionę per mikrovisatą pasislėpusią Tavyje. Išvysk mirtinus karus tarp milijardų įsibrovėlių ir ląstelių. Sužinok kaip Tavo imuninė sistema iš tikrųjų veikia ir apsaugo Tave nuo įpjovimų, vėžio, ir koronaviruso. Niekados ankščiau mums nereikėjo taip skubiai suprasti kaip veikia imunitetas. „Immune" yra linksma, į ją malonu žiūrėti, ir ji net skaniai kvepia. Sekite nuorodą vaizdo įrašo aprašyme, ir užsisakykite ją jau šiandien. Šitai žymi dešimtmetį trukusios mūsų kėlionės, dirbant su šia knyga, pabaigą. Taigi, labai, labai ačiū jums visiems už visą palaikymą. Ir ačiū už žiūrėjimą. Ir skaitymą. (Knygų bus ir lietuvių kalba)

DOWNLOAD SUBTITLES: