Jordan Peterson - Why it's so Hard to Sit Down and Study/Work

Jordan Peterson - Why it's so Hard to Sit Down and Study/Work

SUBTITLE'S INFO:

Language: IW

Type: Human

Number of phrases: 72

Number of words: 842

Number of symbols: 3904

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:00
תשומת הלב שלך, למשל, מתווכת על ידי כוחות לא מודעים - ואתם יודעים זאת. אתם יודעים זאת היטב. וזוהי עוד תצפית פרוידיאנית. אתם יודעים, אם אתם יושבים על מנת... ללמוד. למשל, הכוונה המודעת שלכם היא ללמוד. אולם, אתם יודעים היטב שכל מיני פנטזיות מסיחות דעת עומדות להיכנס ל-"תיאטרון הדמיון" שלכם ללא הפסקה, ובאופן מרגיז, ואין באמת הרבה מה לעשות כנגד זה, חוץ מאולי לחכות שהן יחלפו להן אתם יודעים, אז אתם יושבים שם וקוראים ותשומת הלב שלכם מרחפת הלאה. אתם תחשבו על, אני לא יודע אולי תרצו לראות את "ג'יין הבתולה" בנטפליקס, או משהו דומה, או אולי הגיע הזמן לאכול כריך חמאת בוטנים או שאתה צריך להוציא את פלומות האבק מתחת למיטה או שהגיע הזמן לצאת לעשן סיגריה, או אולי הגיע הזמן לשתות כוס קפה או שזה כמו כל תתי המערכות בתוככם שירצו משהו לא ממש שמחים רק לשהות שם בעוד אתם קוראים דבר ממנו אתם משועממים, ולכן הם קופצים ומנסים לקחת שליטה על תפיסותיכם ועל פעולותיכם ללא הפסקה, אולי אתם חושבים, ובכן, זה קורס מטופש על כל פנים, למה אני צריך לקרוא את הדף הארור הזה? ומה אני עושה באוניברסיטה? ומה הטעם בחיים?
01:05
זה כאילו שאתם באמת אתם יכולים להניע תהליכים אם אתם מנסים להימנע מלעשות את שיעורי הבית שלכם ולאחר מכן אתם עלולים לחשוב, ובכן, מה יש בכם שגורם להימנעות, מכיוון שאחרי הכל לקחתם את הקורס הארור, ואמרתם לעצמכם לשבת. למה אינכם מקשיבים? ובכן, כי אתם מבולגנים, זו הסיבה מדוע אינכם משיגים שליטה על עצמכם בכלל. ולא יותר מאשר שלי יש שליטה על המחשב הנייד הזה. אוקיי, אז יש את תפקיד הזיכרון של הלא מודע ויש את התפקיד המחלק, זה אחד מעניין. התת-מודע מכיל הרגלים, בזמן שהם רצוניים הופכים אוטומטיים ואלמנטים מופרדים של האישיות, שעלולים להוביל להימצאות טפילית. זה אחד מעניין. אקשר את זה יותר לזיכרון פרוצדורלי אתה יודעים, אז מה שעשיתם זה לתרגל הרגלים מסוימים לא משנה מה הם, בואו נקרא להם: "הרגלים רעים", ותרצו שדברים אלו יהיו תחת שליטה אבל אינכם יכולים, אז אולי כאשר אתם מדברים, למשל, אתם משתמשים ב-"כאילו", וב-"אתה יודע" ואתם אומרים "אהממ" הרבה, ואתם מתרגלים את זה כך שאתם מצטיינים בזה
02:12
ברצונכם להפסיק, אבל אינכם יכולים משום שבניתם את המכונה הקטנה הזאת ישר לתוך הישות שלכם, נכון? זה טבוע באופן נוירולוגי וזה לא תחת שליטה מודעת וכל דבר שאותו אתם מתרגלים הופך לכך; זה הופך להיות חלק מכם, וזה אלמנט נוסף של הלא-מודע; חלק שונה, ואז ישנו החלק היצירתי אשר הוא, ובכן, אתם יודעים שאתם יושבים איפשהו ואולי אתם מנסים לכתוב משהו או אולי אתם רוצים לייצר פיסת אמנות, או פיסת מוסיקה, או אולי אתם פשוט שוכבים במיטה וחולמים ויש לכם את כל הרעיונות המוזרים ובמיוחד בחלומות. זה כאילו... מה? מאין באים כל הדברים הללו, ואף יותר מוזר אחד מהדברים שבאמת מוזרים בנוגע לחלומות ומוזר כמעט באופן לא ייתכן, זה שאתם הצופים מן הצד בתוך החלום זה כאילו החלום הוא משהו שמתרחש לכם. ובכן, אתם חולמים את זה, באופן תיאורתי, אז כיצד זה שאתם יכולים להיות הצופים? זה כמעט כמו שאתם צופים במשחק מחשב או בסרט אבל אתם מפיקים אותו, לפחות בעיקרון, על אף שהפסיכו-אנליטים יאמרו: "ובכן, לא, לא בדיוק. האגו "אינו מייצר אותו; הלא מודע שלכם מייצר אותו . זה דבר שונה." זה דבר שונה, וכמובן ש-יונג יאמר, ובכן:
03:19
"זה עמוק מכך; ייתכן שהלא מודע הקולקטיבי מייצר אותו." זה במובן מסוים זה לא אתם בְּדִיוּק או שזה לא ה-"אתם", עליהם אתם חושבים בחושבכם על עצמכם. וזה האגו מנקודת המבט הפרוידיאנית - ה-"אתה" בו אתם מזדהים איתו - זהו האגו. מחוץ לזה זהו הלא מודע, תעודת הזהות זה יותר המקום של דחפים, ותוכלו לחשוב על אלו בתור תת-מערכות ביולוגיות שיכולים להסיח את מחשבתכם, וזה שולט בדברים כמו רעב וסקס ותוקפנות והאינסטינקטים הבסיסיים זה עוד דרך לומר את זה וזו דרך סבירה לחשוב על זה, כי אלה תת-מערכות שאתם חולקים... עם בעלי חיים, אתם חולקים אותם בהחלט עם יונקים, אתם חולקים את רובם עם זוחלים, אתם חולקים הרבה מהם עם דו-חיים, ואפילו הולך עד לסרטנאים, למשל, במעגלי ההיררכיה הדומיננטית ולכן אלה הם דברים מאוד עתיקים והרעיון שאתם שולטים בהם הוא ובכן, אתם לא בדיוק שולטים בהם, והייתי אומר שככל שאתם פחות משולבים כך אתם פחות שולטים בהם, והם בשליטה יותר עליכם, וזה יכול לצאת מכלל שליטה, אתם יודעים אתם
04:25
יכולים להיות כמו עם אנשים שיש להם הפרעה טורדנית-כפייתית, למשל? מה שנראה, אני אומר, כי אלמנטים מפורקים במובן מסוים, של הלא-מודע, האופן בו זה מתואר כאן אנשים מסכנים, עם הפרעה טורדנית-כפייתית, יכולים לבזבז חצי מהזמן שלהם בלעשות דברים שהם לא באמת יכולים לשלוט בהם ויש להם דחפים חזקים מאוד לעשות אותם, וקשה להם מאוד לחסום אותם אתם יודעים, הם כמעט יילחצו אם הדברים האלה ייחסמו, ואז יהיו לכם אנשים עם תסמונת טורט אתם יודעים שהם יעשו כל מיני ריקודים מוזרים מקללים ומחקים אנשים בלי יכולת לשלוט בזה לפעמים קצת מתרופות אנטי-פסיכוטיות יכולות להוריד את זה, אבל זה כאילו עובד באופן עצמאי חצי-רוחות שבתוכם ששולטות על ההתנהגות, וגורמות להם לעשות דברים, ואתם יודעים שאתם מוצאים את זה במידה מסוימת בחיים שלכם, מכיוון שאתם נמשכים מאוד למישהו אפילו אולי שאינכם רוצים להימשך אל האדם הזה, ואז אתם מוצאים את עצמכם אתם יודעים, מסמסים להם, כאשר אתם יודעים היטב שאתם הולכים לישון ואתם יודעים, אתם אחוזים במשהו ואינכם יכולים לשלוט בזה, וזהו חלק מהלא-מודע והכל חלק ממה שפרויד לימד.

DOWNLOAD SUBTITLES: