[Eng Sub] NOT ME เขา...ไม่ใช่ผม | EP.1 [3/4]

[Eng Sub] NOT ME เขา...ไม่ใช่ผม | EP.1 [3/4]

SUBTITLE'S INFO:

Language: Turkish

Type: Human

Number of phrases: 135

Number of words: 625

Number of symbols: 3823

DOWNLOAD SUBTITLES:

DOWNLOAD AUDIO AND VIDEO:

SUBTITLES:

Subtitles prepared by human
00:00
Çeviri: 4offgun [Özel Mezunlar Konuşması] [Tawi Kuerkulsvasti, Tayland'ın en başarılı iş adamı] Tawi Kuerkulsvasti, ben Rusya'dayken de sürekli manşetlere çıkardı. Bir siyasi partinin destekçisi. Ekonomik pazarlıklar yaparak ülkeyi yönetme becerisi var. İnsanların boykot listesindeki ilk iş adamı. Bakıyorum da bugün erkencisin. Günlerdir yoksun. Nerelerdeydin? Gram. Erken kalktığım için erken geldim. Etkinliğe katılıp başına biraz bela olsak mı? Bir daha etkinliğe çıkmaya korksun. Başına bela olmak derken? Demiştin ya... ...bu adi herif başkalarını ezmeyi seviyor. Bir gün hesap verecek. Parfüm mü sıktın sen? Önce yemek mi yiyelim yoksa direkt sınıfa mı gidelim? Oha, cildin daha iyi görünüyor. Saçını bile yapmışsın ha? Yok öyle bir şey. Şikayetim yok. Sürekli yap dedim ama hiç yapmamıştın. Aa anladım! Kayıplardaydın çünkü... ...bir kızla görüşüyorsun, değil mi?
01:47
Kız mız yok. Sınıfa gidelim hadi. Ne taraftaydı? Bilmek mi istiyorsun? Öyleyse yakala beni! Gram, Black. Bu kim şimdi? Biz geç kaldık sanıyordum ama asıl profesör geç kalmış. Buradaydı ama gitti. Hukukun Üstünlüğü ve Üstünlüğün Hukuku çalışmamız gerek. Sonra da sınav. Yani bugün sınav var? Bu derste sürekli sınav oluyoruz. Ne diye şaşırıyorsun ki? Haline bak. Unuttun mu? Peki. Çalışmana ben yardımcı olayım. Hukukun Üstünlüğü ve Üstünlüğün Hukuku arasındaki fark ne? Söyle. Tekrar sor. Hukukun Üstünlüğü ve Üstünlüğün Hukuku arasındaki fark? Tayca'da nasıl söyleniyor acaba? Biri, hukuk üstünlüğünü kullanmak. Diğeri, kanun hükmünde kararname ile yönetilmek? Hemen hemen. Hukukun Üstünlüğü, tüm yasaların herkese eşit olarak uygulanması. Biz buna Tayca'da 'Nititham' diyoruz. Hukuk üstünlüğünün geçerli olduğu ülkelere de 'Nitirat' denir. Hukuk devleti. Aynen öyle. Dilimin ucundaydı. Normalde bu konuda uzmansın. Gram'ı test etmeye mi çalışıyordun? Hayır. Sadece bazı Tayca kelimeleri unutmuşum.
03:12
Peki. Baştan alalım. Hukukun Üstünlüğü en üstün ve en kutsal kanundur. Bütün devlet, kanunlara tabidir. Hukuk önünde herkes eşittir. Şu anda Tayland'ın 'Hukukun Üstünlüğü' ile yönetildiğini düşünüyor musun? Elbette. Beni delirtmeye mi uğraşıyorsun Black? Tayland kesinlikle 'Üstünlüğün Hukuku' ile yönetiliyor. Vatandaşlar yasalarla yönetiliyor. Yöneticiler, kendi çıkarlarına göre yasalar uyduruyor ve uyguluyor. Kendilerine karşı gelenlere zulmetmek için yasalarla oynuyorlar. Çifte standart deniyor buna. Yanılıyorsun. Tayland yasaları, kanuni yoruma uymak zorunda. Mahkemenin kararına katılmayabilirsin... ...ama bunun, çoğu insanın yararına olmadığını söyleyemezsin. Bir hukuk öğrencisi olarak yasal dayanaklar vermelisin. Bunu vaka bazında tartışmamız gerekiyor. Doğru olan bu. Öyleyse bu sınavda.. ...Tawi'nin orman mülküne izinsiz girişinden bahsedeceğim. En bariz durum bu. Tawi, konut inşa etmek için ulusal bir orman satın alabildi. Orada oturan yerliler tahliye edildi. Al sana Üstünlüğün Hukuku'na dair örnek. Aynı yasa farklı şekilde uygulandı.
04:16
Köylülerin gücü ve sesi yoktu. Orada nesillerdir yaşadıklarını kanıtlasalar da tahliye edildiler. Bak, seni anlıyorum. Ama Tawi'nin arazi tapularına sahip olduğu gerçeğini atlayamazsın. Köylülerin tapusu yoktu. Bu vakayı kullanırsan, bir puan dahi almazsın. Sana yardımcı olamam. Böyle bir vaka var mıydı ki? Numara yapmayı kes. Beni kandırmaya çalıştığını biliyorum. Dalga geçiyorsun, değil mi? Profesör geldi. Hazır mıyız bakalım? Sınavdan önce bir tekrar yapalım. Herkes buraya baksın. Şimdi slaytları ezberlemeye çalışın. Hepsini ezberlediniz, değil mi? Şimdi başlayalım. Diğerleri nerede? Ne diye onları soruyorsun? Soramam mı? Genelde kimseye sormazsın. Bugün bir tuhaf davranıyorsun. Onlarla konuşmam lazım diye. Yine mi kavga ettiniz? Nasılsa tamirhaneye gidiyoruz. Orada görüşürsün. Neden orada dikiliyorsun? Seninki nerede? Benimki?
05:58
Motosikletin. Neyin var bugün? Motoru arızalandı. Evde bıraktım. Hey! Ama bugün sürmen gerekecek. Unuttun mu yoksa? Çalıştıramadım işte ne yapayım? Cidden neredeydin? Halletmem gereken şahsi işlerim vardı. Neden bilmek istiyorsun? Öyle olsun. Maydanoz olmuyorum. Motosikletinin senin için önemli olduğunu biliyorum. Tam da bugün bozulması ilginç. Şimdilik benimle gel. Al. Bu kimin kaskı? Al işte. Sonra geri veririz. Black. Bugün beni şaşırtmaya devam ediyorsun. Nedenmiş? Hiç. Böylesi güzel. Senin bu halini sevdim. Sikeyim!

DOWNLOAD SUBTITLES: